ONZ o Syrii: przemoc spada. USA i Rosja monitorują rozejm

Świat
ONZ o Syrii: przemoc spada. USA i Rosja monitorują rozejm
PAP/EPA/Sana Handout
Rozejm w Syrii, m.in. w Aleppo obowiązuje od poniedziałku.

Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura wyraził we wtorek zadowolenie ze znaczącego spadku przemocy w tym kraju, od kiedy w poniedziałek wieczorem zaczął obowiązywać rozejm. O kruchym rozejmie mówią USA i Rosja. Według nich dochodzi do sporadycznych incydentów.

Chociaż dochodziło do przemocy po zachodzie słońca w poniedziałek, kiedy zaczął obowiązywać rozejm, do wczesnych godzin rannych spadła ona niemal całkowicie.

 

Pomoc humanitarna w drodze

 

- Ciężarówki z pomocą ONZ powinny móc dojechać do potrzebujących miejsc bardzo szybko - powiedział de Mistura dziennikarzom w Genewie.

 

- Dziś wydaje się, że spokój panował w całej Hamie, Latakii, mieście Aleppo i rejonach wiejskich wokół Aleppo oraz Idlibie. Są jedynie podejrzenia, że gdzieniegdzie i sporadycznie dochodzi do incydentów - zastrzegł dyplomata. Jak dodał, według ważnych źródeł w terenie, w tym w mieście Aleppo, sytuacja znacznie poprawiła się, gdy ustały naloty.

 

Przerwanie działań wojennych w Syrii, które zaczęło obowiązywać w poniedziałek, zdaje się utrzymywać, pomimo doniesień o dalszej przemocy - ocenił we wtorek Departament Stanu USA. - Mamy pewne doniesienia o przemocy, ale do tej pory porozumienie jako całość wydaje się utrzymywać i przemoc jest niższa w porównaniu z poprzednimi dniami i tygodniami - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

 

Rosja dyscyplinuje USA

 

Tymczasem Rosja wezwała we wtorek USA, aby wpłynęły na niektóre zbrojne grupy w Syrii, odmawiające przerwania walk z syryjskimi siłami rządowymi. Jak tłumaczyła Moskwa, podkopuje to wspólne wysiłki jej i Waszyngtonu na rzecz rozpoczęcia procesu pokojowego w Syrii.

 

- Zdecydowanie wzywamy wszystkich, którzy mają wpływ na tych, którzy naruszają zawieszenie broni, a przede wszystkim stronę amerykańską, by w końcu zajęła się swoimi "klientami" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

 

Resort podkreślił, że "nie należy pozwalać na ich przewidywane działania prowokacyjne", które mogą zaprzepaścić szansę doprowadzenia do politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego. Niektóre z tych grup otwarcie mówią, że nie chcą odciąć się od Dżabat Fatah al-Szam, dawnego Frontu al-Nusra - podało ministerstwo.

 

Rozpoznanie z Moskwy w Aleppo

 

Jednocześnie rosyjska armia poinformowała, że tymczasowy rozejm w Syrii jest generalnie przestrzegany, pomimo tego, że bojownicy islamscy ostrzeliwują zamieszkane obszary i syryjskie siły rządowe.

 

Wysoki przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony powiedział w telewizji państwowej, że Moskwa wysłała artyleryjskie uzbrojenie rozpoznawcze do Aleppo do monitorowania i zwalczania naruszeń rozejmu. Jak poinformował generał, syryjskie siły rządowe wstrzymały wszystkie działania wojskowe, z wyjątkiem obszarów, gdzie walczą z jednostkami Państwa Islamskiego i Dżabat Fatah al-Szam.

 

Tymczasowy rozejm w Syrii z zadowoleniem przyjęła również Arabia Saudyjska, która wspiera syryjskich rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Baszara el-Asada. Rijad wyraził nadzieję, że porozumienie o zawieszeniu broni doprowadzi do podjęcia na nowo rozmów pokojowych na podstawie tzw. porozumienia Genewa 1.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie