Młodzi przedsiębiorcy pokazali swoje startupy prezydentowi

Biznes
Młodzi przedsiębiorcy pokazali swoje startupy prezydentowi
PAP/Jacek Turczyk
Projekt "Startupy w Pałacu" to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland.

Dziesięć młodych, polskich firm zaprezentowało we wtorek w Pałacu Prezydenckim na zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy swoje produkty i projekty. Pomysły prezentowały startupy m.in. z dziedziny: biotechnologii, inżynierii, aplikacji mobilnych, robotyki i telekomunikacji. Projekt "Startupy w Pałacu" to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland.

Do udziału w spotkaniu zgłosiło się ponad 200 młodych przedsiębiorców, którzy w ostatnich pięciu latach założyli w Polsce innowacyjną firmę. Wybrana spośród tej grupy przez Fundację Startup Poland finałowa dziesiątka to twórcy nowatorskich rozwiązań dla rolnictwa, przemysłu, medycyny, edukacji, bezpieczeństwa obywateli oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

Satelita dla rolnika

 

SatAgro to twórca aplikacji internetowej, która zbiera i analizuje dane satelitarne i pomaga rolnikom obniżyć koszty produkcji, a także ograniczyć ilość chemikaliów trafiających do wód gruntowych. Jednym z produktów SatAgro są mapy aplikacyjne umożliwiające precyzyjne nawożenie, optymalizujące wysiew oraz opryski.

 

Nexbio to firma biotechnologiczna, która opracowuje i wdraża rozwiązania genetyczne w rolnictwie, przemyśle spożywczym i weterynarii. Obecnie firma pracuje nad projektem dotyczącym wczesnego wykrywania zagrożeń dla upraw rolnych. Opracowuje m.in zestaw testów, które umożliwią wczesne wykrycie szkodliwych organizmów rozwijających się na zbożach. Pracuje też nad stworzenie przenośnego urządzenia, które pozwoli na wykrycie tych organizmów w warunkach polowych bez konieczności wysyłania próbek do laboratoriów.

 

Spółka technologiczna Elmodis stworzyła system pozwalający zwiększyć efektywność maszyn przemysłowych takich jak pompy, wentylatory, kompresory, pasy transmisyjne itp. System ten pomaga zapobiegać awariom tych urządzeń, obniżać koszty napraw oraz oszczędzać energię elektryczną.

 

Beacon i smartfon

 

Tzw. beacony to miniaturowe nadajniki firmy Kontakt.io. Beacon kontaktuje się ze smartfonem przy użyciu usługi Bluetooth Low Energy. Wywołuje to odpowiednią akcję w zainstalowanej przez użytkownika aplikacji (sam beacon pozostaje pasywny). Beacon może m.in. być wykorzystywany przez osoby niewidome i ułatwiać im np. poruszanie się.

 

Logowanie się do różnorodnych serwisów za pomocą własnego głosu bez konieczności zapamiętywania haseł czy numerów PIN ułatwić ma system VoicePin.com. Program bazuje na rozpoznawaniu unikalnych biometrycznych cech głosu danej osoby. Twórcy przekonują, że technologia ta skutecznie wykrywa próby przejęć czy cyberataków.

 

Z kolei Photon Entertainment to twórca interaktywnego robota, który - w zamierzeniu twórców - pomaga dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie nowych technologii i programowania. Robot "rozwija się" wraz z dzieckiem a jego możliwości są ściśle uzależnione od tego, ile dziecko z nim pracowało.

 

Gra w rzeczywistość

 

Reality Games tworzy mobilne gry wykorzystujące dane ze świata rzeczywistego. Według twórców rozwiązanie to sprawia, że gry stają się znacznie bardziej nieprzewidywalne niż te tradycyjne, a poprze to są bardziej atrakcyjne dla użytkowników, a koszt ich produkcji spada nawet o 40 proc.

 

FlyTech UAW produkuje lotnicze systemy bezzałogowe - drony - o zastosowaniach geodezyjnych, ratowniczych, energetycznych oraz rolniczych.

 

Rozwiązanie, które umożliwia połączenie wideo z tłumaczem języka migowego poprzez z przeglądarkę internetową, aplikację mobilną i dowolne urządzenie z kamerą nosi nazwę Migam. Dzięki temu głuchoniemi dzwoniący np. na infolinię mogą samodzielnie załatwić swoje sprawy bez pomocy osób słyszących.

 

Sztuczną krew chce wyprodukować Nano Sanguis. Ssubstytut czerwonych krwinek mógłby być zastosowany w transfuzjach oraz do przechowywania i transportu organów.

 

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięły udział także dwa startupy polonijne. Polsko-ukraiński Technovator - twórca systemu do bezprzewodowego ładowania m.in. smartfonów oraz polsko-brytyjski Loot - twórca aplikacji ułatwiającej planowanie wydatków, racjonalne gospodarowanie pieniędzmi i oszczędzanie.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie