Marszałek Senatu spotkał się z Viktorem Orbanem
Rozszerzenie współpracy międzyparlamentarnej państw Grupy Wyszehradzkiej o inne kraje oraz spotkania w formule prezydiów były m.in. tematem wtorkowej rozmowy marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
- Pan premier bardzo zachęcał mnie do tego, żeby formuła współpracy parlamentarnej była jak najczęstsza, bo ona daje podstawy do wzmocnienia Grupy i nie rozszerzenia Grupy o następne państwa, bo jest to niemożliwe, ale współpracy z innymi państwami, czyli pracy w formule V4 plus - V4 plus Ukraina, V4 plus Rumunia, plus Bułgaria, państwa bałtyckie czy plus państwa bałkańskie - powiedział Karczewski.
Jak zadeklarował, taka współpraca będzie prowadzona.
- Ale również mamy taką propozycję, i ona też została przyjęta z zainteresowaniem i aprobatą przez pana premiera, a mianowicie spotkań w Grupie Wyszehradzkiej w formule prezydiów, tak żeby również w tych spotkaniach brali udział przedstawiciele opozycji - oznajmił.
Pierwsze prezydium być może w Krakowie
Odnośnie do współpracy międzyparlamentarnej zapowiedział, że w środę zostanie podany termin pierwszego spotkania. - Będziemy chcieli zorganizować to w Krakowie.(…) I będziemy chcieli się spotkać właśnie w formule prezydiów, z rozszerzeniem o również przedstawicieli opozycji - zaznaczył.
- Również będziemy się spotykać- taka jest propozycja i pewno dojdzie do tego typu spotkań- w formule prezydiów Komisji do spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych - dodał.
Celem tych spotkań jest - jak powiedział - wzmocnienie współpracy między państwami Europy Środkowej i „tak naprawdę to współpraca ta ma na celu wzmocnienie również Unii Europejskiej”. Jak zaznaczył, społeczeństwo polskie i węgierskie w zdecydowanej większości opowiada się za dalszym uczestnictwem w strukturach UE, „natomiast nie ma akceptacji dla wielu decyzji, które zapadają na poziomie Komisji Europejskiej”.
- I te nasze spotkania, współpraca będzie też takim silnym głosem państw Europy Środkowej, które będą odnosić się do propozycji składanych przez KE”- powiedział.
"Wielka przyjaźń między narodami"
Podsumowując swą dwudniową wizytę oficjalną na Węgrzech, Karczewski ocenił, że wszystkie jego spotkania - z premierem, z prezydentem Janosem Aderem i z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koeverem - miały „jeden wspólny mianownik: że jest między naszymi narodami wielka przyjaźń, która ma swoje umocowanie historyczne i którą chcemy utrzymywać działaniami codziennymi i wybiegającymi również w przyszłość”.
Po spotkaniu Karczewskiego z Orbanem rzecznik biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi oświadczył, że podczas tej rozmowy podkreślono, iż jest pełna zgoda Węgier i Polski w większości kwestii dotyczących przyszłości Unii Europejskiej i kryzysu imigracyjnego.
Rozmówcy - jak zaznaczył Havasi - zwracali uwagę na znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, aby cztery państwa wspólnie pracowały nad wzmocnieniem UE poprzez zasadę „Europy narodów”.
PAP
Komentarze