Komisarz ONZ potępił nadużycia rządów Asada w Syrii

Świat
Komisarz ONZ potępił nadużycia rządów Asada w Syrii
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein w przemówieniu rozpoczynającym sesję Rady Praw Człowieka w Genewie wspomniał m.in. o zabijaniu cywilów i atakach na szpitale. Podkreślił, że Syria to jeden z pięciu krajów, które rutynowo odmawiały współpracy z przedstawicielami organizacji broniących praw człowieka.

- To państwo kierowane przez doktora medycyny (Asada - red.), którego posądza się o zagazowanie własnych obywateli; atakuje szpitale, bombarduje osiedla cywilów bronią o dużej sile rażenia i przetrzymuje w nieludzkich warunkach dziesiątki tysięcy zatrzymanych - mówił komisarz. - Słowa nie mogą wyrazić tego, jak ostro to potępiam.

 

Inne kraje, o których mówił Hussein, to Białoruś, Erytrea, Korea Północna oraz Iran. Także Izrael ma swoją długą historię odmowy współpracy i dostępu do okupowanych palestyńskich terytoriów - zaznaczył komisarz.

 

- Państwa mogą zamknąć moje biuro, ale nie sprawią, że zamkniemy się my; ani nas nie zaślepią. Jeśli odmawia się nam dostępu, będziemy podejrzewać najgorsze i wciąż robić co w naszej mocy, żeby mimo wszystko możliwie jak najdokładniej badać poważne zarzuty - zapewnił Hussein w przemówieniu o łamaniu praw człowieka na świecie, otwierającym trzytygodniową sesję Rady Praw Człowieka.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie