Dostał Nobla razem z Arafatem. Miał udar, jest w śpiączce

Świat
Dostał Nobla razem z Arafatem. Miał udar, jest w śpiączce
AP
Były prezydent i premier Izraela jest pod opieką lekarzy.

Były prezydent i premier Izraela Szimon Peres został we wtorek przewieziony do szpitala w związku z udarem mózgu, którego doznał. Jego biuro poinformowało, że lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej i że oddycha on za pomocą respiratora.

Wcześniej poinformowano, że 93-letni Peres jest przytomny, a jego stan lekarze określali jako stabilny.

 

Najpierw był zawał

 

W styczniu tego roku Szimon Peres trafił do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Był wtedy w dobrym stanie, a lekarze poinformowali, że mimo stabilnego stanu musi zostać w szpitalu, aby poddać się procedurom medycznym. Według szpitala były prezydent "martwił się o swoje obowiązki i nalegał, aby do nich wrócić".

 

Szimon Peres to jeden z najbardziej szanowanych izraelskich polityków. Jest jednym z założycieli Izraela. Polityk dwa i pół roku temu przeszedł na emeryturę po zakończeniu siedmioletniej prezydentury w latach 2007-2014. Wciąż aktywnie działa na rzecz pokojowego współistnienia Palestyńczyków i Żydów.

 

Wcześniej dwukrotnie był szefem izraelskiego rządu oraz piastował różne stanowiska ministerialne.

 

Nobel za pracę nad porozumieniem

 

W 1994 roku jako minister spraw zagranicznych otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wraz z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem i szefem Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaserem Arafatem za wkład w osiągnięcie tymczasowego porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.

 

Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie w województwie nowogródzkim na terenie II RP. Obecnie miejscowość ta leży na terytorium Białorusi. W 1934 roku wyemigrował do Palestyny.

 

7 sierpnia tego roku polityk napisał na Twitterze: "od tego tygodnia mam 93 lata, i wydaje się, że to właściwy wiek, aby dołączyć do Snapchata".

 

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie