Bill Clinton: Hillary jest zdrowsza od Trumpa

Świat
Bill Clinton: Hillary jest zdrowsza od Trumpa
Reuters
Hillary Clinton musiała przerwać kampanię prezydencką z powodu zapalenia płuc.

Pod nieobecność Hillary Clinton, która jest chora, kampanię przed wyborami na rzecz kandydatki Demokratów prowadzili we wtorek: prezydent Barack Obama oraz były prezydent USA i jej mąż Bill Clinton. Amerykański prezydent namawiał do głosowania mieszkańców Filadelfii, Bill Clinton wystąpił w wywiadzie dla telewizji PBS i stwierdził w nim, że jego żona z pewnością "jest zdrowsza niż Donald Trump".

Obama wystąpił na spotkaniu z wyborcami w Filadelfii, największym mieście Pensylwanii, jednego z kluczowych tzw. wahających się stanów. Wezwał zebranych do głosowania na Clinton w listopadzie i podkreślił, że stawka wyborów jest wyjątkowo wysoka, bo jej przeciwnikiem jest polityk, którzy proponuje "ciemną wizję" dla kraju, czyli Donald Trump.

 

Hillary się nie poddaje

 

Prezydent przez kilkanaście minut wychwalał zalety Clinton - jej doświadczenie, wiedzę i kompetencje w sprawach międzynarodowych, wytrwałość i nieustępliwość.

- Hillary nigdy nie rezygnuje, nigdy się nie poddaje. Dlatego chcę, aby została wybrana - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

- W tym roku słychać najbardziej szalone rzeczy w czasie tej kampanii. Ale ja jestem optymistą. Podźwignęliśmy się z recesji. Sprowadziliśmy wojska do kraju. Wymierzyliśmy sprawiedliwość Osamie bin Ladenowi. Pokazaliśmy, że postęp jest możliwy - kontynuował Obama, który ostro zaatakował Donalda Trumpa, podważając jego aspiracje do reprezentowania ludzi pracy.

 

- W rzeczywistości to Hillary Clinton jest ich najlepszym rzecznikiem - przekonywał. - Jeśli chcecie wyższych płac, głosujcie na Clinton! - agitował.

 

Krytykował także wypowiedzi Trumpa w sprawach międzynarodowych. Potępiał jego komplementy pod adresem prezydenta Putina, który - jak przypomniał- jest autokratą, który w dodatku napadł na Ukrainę.

 

Reagan nie pochwaliłby Putina

 

- Czy wyobrażacie sobie, aby Reagan chwalił Putina? - zapytał zebranych. Przypomniał też, że Trump odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych i udziela sprzecznych wyjaśnień w innych ważnych sprawach.

 

W Pensylwanii Clinton prowadzi w sondażach przed Trumpem, ale kandydat Republikanów mocno zabiega o głosy w tym stanie, ośrodku tradycyjnego przemysłu, gdzie ucieczka miejsc pracy za granicę stwarza mu okazję do występowania w roli obrońcy ludzi poszkodowanych przez globalizację.

 

Według sondaży Obama cieszy się największą popularnością od początku swoich rządów w 2009 r. - 58 procent Amerykanów dobrze ocenia jego prezydenturę. Jego poparcie dla Clinton jest więc dla niej cennym atutem, tym bardziej, że Obama jest świetnym mówcą.

 

Obóz Hillary Clinton liczy, że charyzmatyczny czarnoskóry prezydent przekona zwłaszcza Afroamerykanów, aby w listopadzie poszli głosować na Hillary Clinton. Afroamerykanie - jak wykazują badania opinii - popierają kandydatkę Demokratów, ale czynią to bez entuzjazmu.

 

Mąż namawia do oddania głosu na żonę

 

Równie popularny jak Obama Bill Clinton wybiera się do Kalifornii w zastępstwie swojej żony. Telewizja PBS nagrała z nim wywiad, w którym były prezydent powiedział, że jest "prawie pewne", iż jest ona zdrowsza nawet niż Donald Trump.

 

Clinton nie uzasadnił jednak przekonująco tej opinii. Wspomniał tylko, że Trump nie ujawnia informacji o swoim zdrowiu i dodał, że Hillary wydobrzeje wkrótce z zapalenia płuc.

 

- Jej styl życia oraz ciśnienie krwi, intensywne ćwiczenia fizyczne, oznaczają, że niemal na pewno jest zdrowsza niż jej przeciwnik - powiedział były prezydent w wywiadzie.

 

Zapalenie płuc zmusiło Hillary Clinton do odwołania planowanej podróży w tym tygodniu właśnie do Kalifornii, gdzie miała być honorowym gościem na przyjęciach połączonych ze zbiórką funduszy na kampanię prezydencką i udzielić w środę wywiadu w telewizji znanej aktorce i działaczce Ellen DeGeneres.

 

Lekarze zdiagnozowali chorobę w piątek, ale Clinton, nie słuchając zaleceń lekarzy, nie przerwała forsownych zajęć. Tego samego dnia wystąpiła na spotkaniu z przedstawicielami ruchu LGBT, a w niedzielę wzięła udział w uroczystościach z okazji 15. rocznicy ataku na USA 11 września 2001 r. Tam poczuła się słabo i w półtorej godziny po rozpoczęciu opuściła ceremonię. Dopiero tego dnia sztab kampanii Hillary Clinton ujawnił diagnozę.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie