12,73 euro za godzinę pracy cieśli. Na Islandii rośnie liczba ofert pracy

Biznes
12,73 euro za godzinę pracy cieśli. Na Islandii rośnie liczba ofert pracy
Pixabay/Life-Of-Pix

W lipcu 2016 roku - według danych Eurostatu - stopa bezrobocia w Islandii wyniosła 2, 8 proc. i była najniższa w Europie. W kraju, w którym żyje niewiele ponad 334 tys. mieszkańców, bez pracy jest obecnie ok. 6 tysięcy osób, a wskaźnik aktywnych zawodowo przekracza poziom 80 proc. Blacharz - lakiernik może zarobić na Islandii 14, 25 euro brutto na godzinę.

Zdaniem ekspertów Work Service - szczególnie w islandzkiej budowlance - znajdzie się wiele miejsc pracy dla Polaków.

 

Jak mówi prezes Work Service Express Marek Truskolaski, gospodarka Islandii w ostatnich miesiącach rozwija się bardzo dynamicznie, ale zaczyna brakować tam rąk do pracy. Z badań Banku Centralnego Islandii wynika, że ponad 40 proc. firm odczuwa problemy rekrutacyjne, wiec też coraz chętniej zatrudniani są pracownicy zza granicy.

 

- To powoduje, że w ostatnim czasie obserwujemy stały trend wzrostu liczby ofert pracy na wyspie skierowanych również do polskich pracowników - dodał. Już teraz Polacy stanowią dużą grupę obcokrajowców na wyspie.

 

Minimum roczne doświadczenie i dobra znajomość angielskiego

 

Głównym powodem braku rąk do pracy jest emigracja po kryzysie 2008 roku, kiedy to wielu pracowników z wysokimi kwalifikacjami opuściło wyspę i wyjechało np. do Norwegii.

 

- W ostatnich latach polscy pracownicy w największym stopniu zasilali islandzki rynek pracy. Dzięki temu wyrobili sobie dobrą markę i dlatego dziś, gdy powstały tak wyraźne niedobory pracownicze, to oni są poszukiwani w pierwszej kolejności. Obecnie mamy oferty dla wykwalifikowanych pracowników, którzy powinni mieć przynajmniej roczne doświadczenie branżowe i dobrą znajomość języka angielskiego. W zamian można otrzymać wynagrodzenia godzinowe w przedziale od 11 do 14 euro za godzinę pracy oraz opiekę polskojęzycznego koordynatora na miejscu - dodaje Truskolaski.

 

Islandia zamiast Wielkiej Brytanii

 

W kontekście ubiegłotygodniowej zapowiedzi szefowej brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Amber Rudd, dotyczącej wprowadzenia nowego systemu zezwoleń na pracę w Wielkiej Brytanii, właśnie Islandia - zdaniem ekspertów - może stanowić alternatywę dla części polskich pracowników.

 

- Nowe procedury mogą przełożyć się na zmniejszenie atrakcyjności wyjazdami do pracy do Zjednoczonego Królestwa, a zyskać może na tym m.in. rynek pracy na Islandii. Emigracja do tego kraju nie wiąże się z żadnymi trudnościami formalnymi, mimo, że nie jest częścią Unii Europejskiej. Dzięki podpisanym umowom bilateralnym między Polską a Islandią, do wyjazdu do pracy wystarczy posiadać ważny paszport - podsumowuje Krzysztof Inglot z zarządu Work Service.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie