Wielka Brytania: David Cameron nie chce już być posłem

Świat
Wielka Brytania: David Cameron nie chce już być posłem
PAP/EPA/ANDY RAIN

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że zrzeka się mandatu posła. Oznacza to konieczność przyspieszonych wyborów w jego okręgu poselskim Witney w hrabstwie Oxfordshire, który reprezentował w Izbie Gmin od 2001 roku.

David Cameron był liderem Partii Konserwatywnej od 2005 roku, a premierem przez sześć lat od 2010 roku. Ustąpił ze stanowiska lidera partii torysów i szefa rządu po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy zadecydowali o wystąpieniu ich kraju z Unii Europejskiej. Mimo to zapowiadał wówczas, że zachowa mandal posła do kolejnych wyborów powszechnych.

 

 - Według mnie, w świecie dzisiejszej polityki i zważywszy na okoliczności mojej dymisji, nie ma możliwości bycia skutecznym posłem, kiedy było się wcześniej premierem - powiedział Cameron w telewizji ITV.

 

Zaznaczył, że podjął decyzję o rezygnacji z mandatu ze skutkiem natychmiastowym.

 

49-letniego Camerona na stanowisku lidera partii i premiera zastąpiła dotychczasowa minister spraw wewnętrznych Theresa May. Głównym zadaniem jej rządu ma być przygotowanie i przeprowadzenie negocjacji z Unią Europejską w sprawie Brexitu.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie