W Niemczech coraz więcej małżeństw z nieletnimi imigrantami. 41 przypadków dotyczy polskich obywateli

Świat
W Niemczech coraz więcej małżeństw z nieletnimi imigrantami. 41 przypadków dotyczy polskich obywateli
Pixabay/lehni

Niemcy zarejestrowali 1475 małżeństw z nieletnimi migrantami, którzy przybyli do kraju. Większość z nich stanowią dziewczęta, a 361 z nich nie ukończyło nawet 14 lat. Dokładne dane o małżeństwach z nieletnimi migrantami podał niemiecki rząd w odpowiedzi na interpelację klubu Zielonych w Bundestagu.

W statystykach ujęte są dziewczęta, które w większości poślubiły dorosłych mężczyzn już w kraju pochodzenia. Tak duża liczba małżeństw z nieletnimi spowodowana jest napływem migrantów – wyjaśnia niemieckie MSW. Ocenia się, że liczba ta jest jeszcze o wiele wyższa.

 

Większość z pozwoleniem na pobyt czasowy


Najwięcej nieletnich w związkach małżeńskich zarejestrowanych w Niemczech pochodzi z Syrii (664), Afganistanu (157) i Iraku (100). Nieco mniejszą grupę stanowią nieletni z Bułgarii (65), Polski (41), Rumunii (33) i Grecji (32).


994 migrantów, którzy podali w rubryce "stan cywilny", że są "w związku małżeńskim" są w wieku 16-18 lat. Tylko 16 z nich ma nieograniczone czasowo prawo pobytu, 516 ma pozwolenie na pobyt czasowy.

 

Małżeństwo z 14-letnią Syryjką


W Niemczech związki małżeńskie można zawierać dopiero po osiągnięciu pełnoletniości, czyli po ukończeniu 18 lat. Poślubienie osoby niepełnoletniej w wieku od 16 lat jest tylko wtedy możliwe, jeśli partner osiągnął pełnoletniość, a rodzice lub opiekunowie przystaną na ślub. Dotychczas nie uznawano ślubów z nieletnimi, jeśli byli w wieku poniżej 14 lat. Jeśli chodzi o małżeństwa osób dorosłych z nieletnimi 14-latkami, sądy mają szerokie możliwości werdyktu.


Wyższy Sąd Krajowy (Oberlandesgericht) w Bambergu potwierdził legalność związku małżeńskiego czternastoletniej Syryjki z jej kuzynem. Orzeczenie wywołało intensywną debatę o tym, czy małżeństwa z nieletnimi są zgodne z prawami podstawowymi.

 

 

Deutsche Welle

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie