"Panie posłanki z Nowoczesnej wtargnęły do pomieszczenia". Piotrowicz o spotkaniu z Komisja Wenecką

Polska
"Panie posłanki z Nowoczesnej wtargnęły do pomieszczenia". Piotrowicz o spotkaniu z Komisja Wenecką
Polsat News

- Myślę, że w niedługim czasie rozpoczną się prace nad nową ustawą o TK, w oparciu o raport z prac zespołu eksperckiego pod kierunkiem prof. Jana Majchrowskiego - powiedział w poniedziałek szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS). Piotrowicz i szef sejmowej komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS) spotkali się z przebywającymi w Polsce przedstawicielami Komisji Weneckiej.

KW pracuje obecnie nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia ma zostać przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października.

 

- Odnośnie samej ustawy (o TK ), to z mej strony padło zapewnienie, że zarówno postulaty opozycji, jak i Komisji Weneckiej, zostały zasadniczo zrealizowane, a pewne modyfikacje również nastąpią podczas prac nad przyszłą ustawą o Trybunale Konstytucyjnym  - powiedział dziennikarzom Piotrowicz.

 

Podkreślił, że lipcowa ustawa o TK miała przede wszystkim na celu "rozwiązanie konfliktu politycznego". "Dziś, w oparciu o raport ekspertów, przygotujemy nową ustawę, która będzie realizowała również i postulaty Komisji Weneckiej" - powiedział poseł PiS.

 

Pytany przez dziennikarzy, kiedy rozpoczną się prace, odpowiedział: "nie wiem, w najbliższym czasie, mam nadzieję".

 

"Trudno obok niej głos zabrać"

 

Na spotkanie KW z posłami PiS: Stanisławem Piotrowiczem (szef komisji sprawiedliwości) i Markiem Astem (szef komisji ustawodawczej) przyszły też posłanki Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Joanna Scheuring-Wielgus. Jednak, jak relacjonowała w rozmowie z dziennikarzami Gasiuk-Pihowicz, Piotrowicz nie zgodził się na ich udział w tej rozmowie.

 

 

- Wiem, w jaki sposób zachowuje się na posiedzeniach komisji pani poseł, a w szczególności, że trudno obok niej głos zabrać. Zazwyczaj chce zdominować całą salę i tak sądzę, że odbyłoby się dzisiaj - powiedział Piotrowicz. Dodał, że zupełnie słusznie znaleziono rozwiązanie, że z Komisją Wenecką opozycja będzie rozmawiać na osobnym spotkaniu.

 

 

"Panie posłanki z Nowoczesnej wtargnęły do pomieszczenia"

 

- Panie posłanki z Nowoczesnej wtargnęły do pomieszczenia, w którym toczyły się rozmowy i zakłóciły przebieg tych rozmów. Postawiły w zakłopotanie przedstawicieli Komisji Weneckiej i wtedy też postanowiono, że owszem Komisja Wenecka spotka się i również z ugrupowaniem opozycyjnym - podkreślił Piotrowicz.

 

Wyjaśnił, że spotkanie z delegacją Komisji Weneckiej odbyło się w konwencji, w której z Komisją spotkali się wskazani przez marszałka przedstawiciele dwóch komisji, które pracują nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym: sprawiedliwości oraz ustawodawczej.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie