Korea Północna gotowa na kolejną próbę jądrową

Świat
Korea Północna gotowa na kolejną próbę jądrową
PAP/EPA/KCNA

- Pjongjang zamierza przeprowadzić ją w najbliższym czasie - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła rządowe. Byłaby to już 6 próba z bronią jądrową przeprowadzona przez Koreę Płn. Poprzednia, według zapewnień północnokoreańskich mediów, odbyła się w piątek, w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

"Kraj jest również w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych" - dodały wówczas media.

  

Piątkowa próba, która miała największą jak dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton - wywołała poważne zaniepokojenie wśród sąsiadów Korei Płn., a także w Stanach Zjednoczonych, w Rosji i w Japonii.

 

Została ona potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która zapowiedziała, że przygotuje nową rezolucję zaostrzającą sankcje wobec władz północnokoreańskich. Od pierwszej próby z bronią atomową z 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami RB ONZ, ale nie powstrzymały one jej przed przeprowadzeniem kolejnych czterech prób i wystrzeliwaniem pocisków balistycznych.

 

Świat grozi sankcjami

 

Nad stanowczymi środkami wobec Pjongjangu pracują też USA, Japonia i Korea Południowa.

 

Specjalny przedstawiciel ds. Korei Północnej w Departamencie Stanu Sung Kim dał do zrozumienia, że mogą zostać wprowadzone nowe jednostronne sankcje w obliczu "prowokacyjnego i niemożliwego do przyjęcia zachowania Korei Północnej". "Oprócz sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ zarówno USA, jak i Japonia, a także Korea Południowa rozważą jednostronne i dwustronne środki, a także możliwą współpracę trójstronną" - powiedział dyplomata.

 

Szczegóły amerykańskich sankcji nie zostały jeszcze uzgodnione, ale zarówno USA, jak i Japonia przyglądają się "całej gamie możliwości, jeśli chodzi o jednostronne sankcje, które mogą zostać wprowadzone" - dodał Sung Kim po spotkaniu z przedstawicielami japońskiego MSZ.

 

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w poniedziałek podczas spotkania z japońską kadrą dowódczą, że "jest absolutnie nie do zaakceptowania, że Korea Północna przeprowadziła dwie pod rząd próby jądrowe w ciągu zaledwie 9 miesięcy".

 

USA wysyłają w rejon bombowce

 

Jednym ze sposobów wywarcia presji na władze w Pjongjang była sobotnia decyzja Pentagonu o wysłaniu dwóch amerykańskich bombowców strategicznych dalekiego zasięgu (typu Rockwell B-1B Lancer) do Korei Południowej.

 

W niedzielę wieczorem agencja Yonhap podała, że przylot bombowców do Korei Płd.  opóźni się o dobę w związku z warunkami pogodowymi na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza lotnicza USA. Leżąca w zachodniej części Oceanu Spokojnego i wchodząca w skład archipelagu Mariany wyspa jest terytorium zamorskim Stanów Zjednoczonych.

 

Informacja o kolejnej próbie nuklearnej na północy wywołała szczególnie nerwowe reakcje w Korei Płd. Jej władze podały w niedzielę, że Seul opracował plan kompletnego zniszczenia stolicy Korei Płn., Pjongjangu, poprzez intensywne bombardowania, jeśli pojawią się oznaki, że reżim przygotowuje atak nuklearny.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie