Zawody Łazików Marsjańskich w Jasionce. Po raz pierwszy startuje załoga z Nepalu

Technologie
Zawody Łazików Marsjańskich w Jasionce. Po raz pierwszy startuje załoga z Nepalu
Polsat News

Blisko 30 załóg z całego świata, m.in. z Australii, Polski, Indii, Kanady, a nawet z Bangladeszu, wystartowało w 3. edycji European Rover Challenge, największego wydarzenia robotyczno-kosmicznego w Europie. W Zawodach Łazików Marsjańskich w Jasionce na Podkarpaciu po raz pierwszy uczestniczy ekipa z Nepalu. Zwycięzców zawodów poznamy w poniedziałek.

Jednym z najciekawszych dzisiejszych wydarzeń, oprócz konkursu, była debata  Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponad 2000 obywateli  z całej Europy  miało szansę jednocześnie wypowiedzieć się na temat przyszłej polityki kosmicznej.


W Jasionce odbyła się polska część debaty, w której dyskutowało około 60 osób. Rozmawiali między innymi o eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, a nawet o powiększającym się coraz bardziej zanieczyszczeniu kosmosu.


Uczestnicy połączyli się bezpośrednio z centralą główną Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Technologie kosmiczne w codziennym życiu


- Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak powszechnie są wykorzystywane technologie kosmiczne w codziennym życiu, począwszy od kuchni, a skończywszy na przemyśle odzieżowym - podsumował pierwszy dzień ERC Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej,  organizator i pomysłodawca całej imprezy. - Wszyscy, którzy byli dziś nami, są o wiele bliżej przestrzeni kosmicznej i z pewnością lepiej zdają sobie sprawę, jak wszechobecna jest w naszym życiu.


Dodatkową atrakcją zawodów był występ Mata Hardinga, gwiazdy You Tube, który słynie z tego, że tańczy w najdalszych zakątkach świata.

 

 


Polsat News

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie