Exit polls: w Chorwacji socjaldemokraci przed konserwatystami

Świat
Exit polls: w Chorwacji socjaldemokraci przed konserwatystami
PAP/EPA/ANTONIO BAT
Wybory w Chorwacji.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Chorwacji nieznaczną przewagę uzyskała opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP), zdobywając 58 mandatów. Konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) uzyskała 57 mandatów - wynika z exit polls.

Trzecie miejsce w liczącym 151 miejsc parlamencie zajęła należąca do dotychczasowej koalicji rządzącej centroprawicowa partia Most, zdobywając 11 mandatów. Sondaż exit polls przeprowadziła niezależna agencja Ipsos Puls dla chorwackiej telewizji.

 

Tak jak przewidywano, przedterminowe wybory w Chorwacji, drugie w ciągu niespełna roku, nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy, co - jak zauważają światowe agencje - toruje drogę do większej politycznej niepewności w tym kraju.

 

Niektórzy eksperci przewidywali, że w takiej sytuacji nawet kilka miesięcy może zająć sformowanie nowego rządu, który może być tak słaby jak poprzedni.

 

- Czeka nas okres trudnych rozmów koalicyjnych - powiedział państwowej telewizji przedstawiciel SDP Peda Grbin.

 

Niedzielne wybory są pokłosiem czerwcowego wotum nieufności wobec premiera Tihomira Oreszkovicia, którego centroprawicowy rząd powstał zaledwie pięć miesięcy wcześniej. HDZ i należąca do koalicji partia Most nie mogły porozumieć się jednak co do zasadniczych reform gospodarczych wymaganych przez UE, której członkiem Chorwacja jest od 2013 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie