3400 migrantów uratowano w weekend na Morzu Śródziemnym

Świat
3400 migrantów uratowano w weekend na Morzu Śródziemnym
PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Około 1 100 migrantów uratowano w niedzielę u wybrzeży Libii, a przez cały weekend na Morzu Śródziemnym w sumie 3 400 osób - poinformowała włoska straż przybrzeżna, która koordynuje operacje ratunkowe w tej części akwenu.

Migranci, którzy zostali uratowani w niedzielę, wypłynęli z Libii na pokładzie ośmiu przeładowanych pontonów i dwóch łodzi rybackich. Pomocy udzieliły im włoskie jednostki straży przybrzeżnej i marynarki wojennej oraz statek brytyjski, zaangażowane w operację antyprzemytniczą o kryptonimie Sofia, a także irlandzka łódź wojskowa i kilka łodzi organizacji humanitarnych.


Jednostka Aquarius, wyczarterowana m.in. przez organizację Lekarze bez Granic, poinformowała, że podjęła 552 osoby, w tym kobiety i troje dzieci.


Rekordowa liczba migrantów w ośrodkach


Z kolei w sobotę na ratunek ponad 2300 imigrantom płynącym na 17 pontonach i jednej łodzi przyszły koordynowane przez Włochów jednostki podczas operacji w Cieśninie Sycylijskiej.


Według włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych od początku tego roku do Włoch przypłynęło ponad 125 tysięcy migrantów; prawie wszyscy pochodzili z Afryki Subsaharyjskiej.


W stałych ośrodkach i tymczasowych strukturach w całym kraju przebywa nienotowana nigdy wcześniej liczba 155 tysięcy osób - podaje agencja AFP.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie