PO: politycznie likwidacja 500+ byłaby nie do przyjęcia

Polska
PO: politycznie likwidacja 500+ byłaby nie do przyjęcia
PAP/Bartłomiej Zborowski

Politycznie likwidacja 500+ byłaby nie do przyjęcia, choć program ten jest finansowany z zadłużenia i jest ogromnym obciążeniem dla polskich finansów publicznych - mówiono podczas konwencji programowej PO, poświęconej sprawom gospodarki, w sobotę w Katowicach.

Pytany o kwestię jednolitej daniny łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, której wprowadzenie rozważa rząd PiS, a która była w programie wyborczym PO, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zadeklarował: „To jest nasz projekt, jeden do jednego przejęty przez rząd PiS. Jeżeli on będzie rzeczywiście bardzo zbliżony czy podobny, na pewno deklarujemy pracę nad nim, nad tym pomysłem, jeżeli będzie bardzo podobny, bo on był wyliczony i te koszta były dobrze zbilansowane, to będziemy otwarci do rozmowy i wsparcia tego projektu”. 


Obecny na sobotniej konwencji minister finansów w rządzie PO w latach 2013-2015 Mateusz Szczurek wyraził satysfakcję, że PO popiera wciąż projekt jednolitego podatku. - Uważam, że jest to właściwe rozwiązanie dla Polski i ufam, że będzie kiedyś wprowadzane. Jednolity podatek ułatwi zatrudnianie, zachęci do podejmowania legalnej pracy całą rzeszę Polaków, a jest to kluczowe szczególnie w sytuacji, w której bezrobocie jest na najniższym poziomie już teraz, i to jest jedyna metoda, która pozwoli na zmniejszenie obciążeń podatkowych dla tych najmniej zarabiających, a Polska jest krajem, gdzie progresja podatkowa jest niemal najmniejsza ze wszystkich krajów rozwiniętych na świecie - powiedział.


Polityka gospodarcza


- Będziemy rozmawiać o gospodarce. Cieszmy się i oczywiście uważamy wszyscy, że to Katowice, Śląsk jest najlepszym miejscem, żeby rozmawiać o gospodarce, o wyzwaniach dla polskiej gospodarki, dla polskich finansów, dla polskiego budżetu, że to jest najlepsze miejsce, żeby o tym rozmawiać, zastanawiać się, co trzeba zrobić, jak największa partia opozycyjna ma budować swoją politykę gospodarczą, swoją wizję gospodarki na dzisiaj, na jutro, na te najbliższe trzy lata do wyborów, ale także na, jak to mówimy, Polskę po PiS-ie, czyli Polskę po 2019 r., po następnych wyborach - powiedział Schetyna podczas konferencji prasowej przed konwencją.


"PO nie zamierza obiecywać, że zlikwiduje 500+"


Podczas panelu poświęconego finansom publicznym dyskutowano m.in. o programie 500+. Zarówno Mateusz Szczurek, jak i Dariusz Rosati byli zgodni, że program ten jest finansowany z zadłużenia i jest ogromnym obciążeniem dla polskich finansów publicznych. Jednocześnie uczestnicy panelu wskazywali na skuteczność polityczną tego pomysłu, który - ich zdaniem - przesądził o zwycięstwie PiS w ostatnich wyborach.


- PO nie zamierza obiecywać, że zlikwiduje 500+. Politycznie byłoby nie do przyjęcia, gdyby się wycofywać z tego, jeśli się już zafundowało - powiedział Dariusz Rosati.


"Musimy stosować czyste technologie"


Eurodeputowany Jerzy Buzek, podsumowując panel poświęcony innowacyjnej energetyce, podkreślił, że węgiel decyduje o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Wśród przeszkód dla jego wydobycia wymienił względy ekonomiczne, szkody górnicze, czy kwestie zanieczyszczenia środowiska. - Musimy stosować czyste technologie, jesteśmy europejskim centrum czystych technologii wykorzystania węgla - mówił.


Premier Beata Szydło mówiła ostatnio: "Pracujemy nad jednolitym podatkiem. Zapowiedziałam, że podejmiemy decyzję we wrześniu, czy on będzie procedowany, więc tutaj jeszcze troszeczkę czasu sobie dajemy, eksperci kończą te prace". Zapewniła jednocześnie, że rząd "nie zamierza absolutnie podnosić podatków". Według wcześniejszych zapowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, uchwalenie jednolitego podatku planowane jest jeszcze w 2016 r., a wdrożenie - od stycznia 2018 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie