Paraolimpiada: pierwsze złoto dla Polski. Rekord świata w pchnięciu kulą

Sport
Paraolimpiada: pierwsze złoto dla Polski. Rekord świata w pchnięciu kulą
PAP/EPA/Thomas Lovelock for OIS/IOC
Ceremonia otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Rio.

Ewa Durska (Uczniowski Klub Sportowy Barnim Goleniów) zdobyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w pchnięciu kulą w kategorii F20. Wynikiem 13,94 ustanowiła rekord świata. To czwarty medal polskiej ekipy w Rio de Janeiro.

Durska wyprzedziła Ukrainkę Anastasiję Mysnyk - 13,24 i Brytyjkę Sabrinę Fortune - 12,94.

 

- Mam zamiar wystawić ten medal na licytację. Chcę zebrać pieniądze na biedne dzieci, może takie z domu dziecka. Ja już swoje zrobiłam, teraz niech ten medal pomoże komuś - powiedziała pochodząca z Nowogardu 39-letnia lekkoatletka, dwukrotna mistrzyni świata (1998 i 2011).

 

To trzeci występ zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego Barniów Goleniów w paraolimpiadzie i trzecie złoto. Wcześniej zwyciężyła w Sydney w 2000 roku i Londynie w 2012. W Atenach (2004) i Pekinie (2008) jej kategorii nie było w programie igrzysk.

 

- Czuję się szczęśliwa, bo wywalczyłam pierwsze złoto dla Polski. Żałuję, że nie mogła przyjechać moja wielka rywalka Rosjanka Baranowa, bo ją też bym stłukła i pokazała kto rządzi w kuli. Dziś najtrudniejszym rywalem była pogoda. Straszny upał i duszno. Nie wytrzymywałam i polewałam się wodą - powiedziała Durska.

 

- Medal dedykuję trenerowi Waldemarowi Nowotnemu, który przygotowuje mnie już od 20 lat. Przed igrzyskami mówiliśmy, że może to moje ostatnie. Ale zobaczymy, pogadamy, może pociągnę do Tokio. Chciałabym. Dziękuję kibicom z Polski, którzy wspierali mnie na Facebooku. Ucieszyła mnie publiczność. Nie jestem Brazylijką, a dostawałam oklaski - podkreśliła Durska.


Wcześniej srebrne medale dla Polski zdobyli Bartosz Tyszkowski (Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start) w pchnięciu kulą w kategorii F41, Robert Jachimowicz (Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych Start Koszalin) w rzucie dyskiem w F52 i Wojciech Makowski (IKS AWF Warszawa) w pływaniu na 100 m st. grzbietowym w S11.


W XV Paraolimpiadzie udział bierze ponad 4300 niepełnosprawnych sportowców ze 162 krajów, w tym 90 z Polski.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze