Wybory prezydenckie w Uzbekistanie 4 grudnia

Świat
Wybory prezydenckie w Uzbekistanie 4 grudnia
Pogrzeb prezydenta Karimowa, fot. PAP/EPA/KYRGYZSTAN GOVERMENT PRESS SERVICE POOL

Wybory prezydenckie w Uzbekistanie odbędą się 4 grudnia - poinformowała w piątek Centralna Komisja Wyborcza. Rządzący republiką przez 27 lat prezydent Islam Karimow zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Partie polityczne będą przedstawiać kandydatów w dniach 30 września - 20 października - powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Mirza-Ulugbek Abdusalomow.

 

W czwartek uzbecki parlament powołał premiera Szawkata Mirzijojewa na pełniącego obowiązki prezydenta.

 

Zgodnie z konstytucją Uzbekistanu obowiązki prezydenta po jego śmierci przejął tymczasowo przewodniczący Senatu, Nigmatilla Juldaszew, który - jak twierdzi źródło w izbie niższej parlamentu, Zgromadzeniu Najwyższym - w czwartek zrezygnował z ich pełnienia.

 

Premier i wicepremier

 

Analitycy za najbardziej prawdopodobnych następców Karimowa uważają Mirzijojewa, premiera i obecnie p.o. prezydenta oraz wicepremiera Rustama Azimowa.

 

Islam Karimow przeszedł w czasach radzieckich wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju sprawował od 29 grudnia 1991 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie