Kolejne zatrzymania ws. samochodu z butlami z gazem przed katedrą Notre Dame

Świat
Kolejne zatrzymania ws. samochodu z butlami z gazem przed katedrą Notre Dame
Pixabay/alexandria

W rękach francuskiej policji jest partner jednej z trzech kobiet, zatrzymanych w czwartek w ramach śledztwa w sprawie samochodu wyładowanego butlami z gazem znalezionego w niedzielę w centrum Paryża - dowiedziała się w piątek agencja AFP.

Mężczyzna, radykalny islamista znany z tego powodu służbom wywiadowczym, został zatrzymany w czwartek wieczorem. Jego brat przebywa obecnie w areszcie z powodu powiązań z dżihadystą, który w czerwcu zabił policjanta i jego partnerkę w ich domu na przedmieściach Paryża - dodało źródło.

 

Wypowiadając się w sprawie podejrzanego samochodu prezydent Francois Hollande oświadczył, że udaremniono zamach oraz rozbito grupę terrorystyczną. - Są jednak inne grupy - dodał.

 

Trzy kobiety podejrzane o przygotowywanie zamachu

 

W czwartek w Boussy-Saint-Antoine, pod Paryżem, w ramach śledztwa w sprawie auta z butlami z gazem zatrzymano trzy kobiety w wieku 39, 23 i 19 lat. Według władz przygotowywały one zamach we Francji.

 

Najmłodsza z nich, Ines Madani, była znana policji z powodu planów wyjazdu do Syrii. Zadeklarowała ona wierność dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało źródło bliskie śledztwu.

 

Jak podało radio RTL, policjanci znaleźli przy Madani list w tej sprawie. Według RTP kobiety chciały pomścić śmierć rzecznika i człowieka numer dwa w IS Abu Mohammeda al-Adnaniego w Syrii. IS pod koniec sierpnia potwierdziło, że Adnani nie żyje. Nie jest jasne, czy za nalotem, w którym zginął 39-latek, stały amerykańskie czy rosyjskie siły.

 

19-letnia Madani to córka właściciela samochodu z butlami z gazem, który znaleziono w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu katedry Notre Dame. Kobieta została postrzelona, gdy zraniła nożem jednego z policjantów, który brał udział w jej zatrzymaniu.

 

Zatrzymane w czwartek kobiety są zradykalizowane i "przypuszczalnie przygotowywały nowe brutalne działania", do których miało dojść w najbliższym czasie - oświadczył szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

 

Auto miało być wykorzystane w zamachu

 

Jak poinformowało źródło policyjne, cytowane przez AFP, funkcjonariusze w czwartek otrzymali informację o ryzyku zamachu na dworcach w Paryżu i na przedmieściach. Według tego źródła siatka chciała dokonać ataku właśnie w czwartek.

 

Śledczy wciąż próbują ustalić, czy trzy kobiety miały wspólników oraz czy ich działania był inspirowane lub kierowane przez osoby przebywające w Syrii.

 

Według AFP policjanci są przekonani, że samochód wyładowany pięcioma butlami z gazem i trzema butelkami z olejem napędowym, który znaleziono w uliczce w pobliżu katedry Notre-Dame, miał być wykorzystany w zamachu. Auto miało włączone światła awaryjne, nie miało tablic rejestracyjnych. W środku nie było żadnych zapalników. Znaleziono natomiast zapiski po arabsku.

 

W środę i czwartek w ramach tego samego śledztwa policja zatrzymała dwie pary. - To dwaj bracia i ich partnerki - powiedziało źródło bliskie śledztwu.

 

Podwyższony alert antyterrorystyczny

 

We Francji utrzymywany jest podwyższony poziom alertu terrorystycznego po serii zamachów, do których przyznało się dżihadystyczne IS. W ciągu 1,5 roku w atakach terrorystycznych we Francji zginęło ponad 200 osób.

 

Po atakach - m.in. z użyciem noży czy kamizelek wybuchowych - służby obawiają się, iż wkrótce we Francji zacznie dochodzić do nowych form zamachów, z użyciem ładunków wybuchowych w zatłoczonych miejscach - przyznał pod koniec maja podczas odbywającego się za zamkniętymi drzwiami wysłuchania w izbie niższej parlamentu szef Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) Patrick Calvar.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie