Tusk rozmawiał z May o bezpieczeństwie Polaków w Wielkiej Brytanii

Świat
Tusk rozmawiał z May o bezpieczeństwie Polaków w Wielkiej Brytanii
PAP/EPA/ANDY RAIN
Theresa May i Donald Tusk.

Premier Theresa May zapewniła byłego szefa polskiego rządu, że jej kraj "pozostaje tolerancyjny, a jego wartości nie zmienią się wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej". - Premier przedstawiła również działania mające na celu zwalczanie przestępstw na tle nienawiści - podkreśliła rzeczniczka szefowej rządu.

Tematami rozmów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z premier May były także: stan przygotowań do Brexitu, kryzys na Ukrainie, umowa UE-Turcja i porozumienie klimatyczne. Rozmowy na Downing Street 10 w Londynie były pierwszym formalnym spotkaniem brytyjskiej premier z Tuskiem po objęciu przez nią stanowiska szefa rządu w połowie lipca.


Tusk zaznaczył w wypowiedzi dla mediów, że oczekuje od Wielkiej Brytanii uruchomienia procedury wyjścia z Unii Europejskiej - tzw. artykułu 50. - "najszybciej, jak to będzie możliwe". Jak podkreślił, to wspólne stanowisko 27 państw członkowskich wspólnoty. "Piłka jest po waszej stronie" - powiedział.


Komentując przebieg rozmów, rzeczniczka May zaznaczyła jednak, że premier jednoznacznie wykluczyła w rozmowie z Tuskiem rozpoczęcie tego procesu przed końcem bieżącego roku.


Nieformalny szczyt członków UE bez Wielkiej Brytanii


Pośród tematów, które były omawiane, znalazły się między innymi sytuacja na wschodzie Ukrainy, przyszłość relacji handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także kryzys uchodźczy, umowa UE-Turcja i porozumienie klimatyczne z ubiegłorocznej konferencji paryskiej, które wciąż czeka na brytyjską ratyfikację.


W przyszłym tygodniu w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt 27 państw członkowskich, bez udziału Wielkiej Brytanii, na którym liderzy mają rozmawiać o przyszłości Wspólnoty.


Pierwsze spotkanie Rady Europejskiej z udziałem premier May odbędzie się 20-21 października w Brukseli.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie