Turcja: 11,5 tys. nauczycieli zawieszonych za możliwe powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu

Świat
Turcja: 11,5 tys. nauczycieli zawieszonych za możliwe powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu
PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Premier Turcji Binali Yildirim w weekend odwiedził zamieszkany w większości przez ludność kurdyjską południowy wschód kraju i w wygłoszonym tam przemówieniu oświadczył, że powiązania z PKK ma ok. 14 tys. nauczycieli. Ok. 11,5 tys. z nich zostało zawieszonych w obowiązkach.

Wcześniej o odsunięciu nauczycieli od pełnienia obowiązków informowała stacja CNN Turk, powołując się na ministerstwo oświaty.


Turcja prowadzi w Syrii działania wojenne przeciw Państwu Islamskiemu (IS), ale też przeciw kurdyjskiej milicji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną i przedłużenie PKK. Celem operacji jest wyparcie z północnej Syrii bojowników IS oraz uniemożliwienie Kurdom poszerzenia kontrolowanego przez nich terytorium.


Kurdowie walczą o autonomię


W 2015 roku turecko-kurdyjski proces pokojowy załamał się i po ponad dwóch latach spokoju na nowo rozgorzały walki między armią, policją i bojownikami. Trwający od ponad 30 lat konflikt kurdyjski w Turcji kosztował życie ok. 45 tys. ludzi, głównie Kurdów.


PKK od ponad 30 lat prowadzi walkę zbrojną o kurdyjską autonomię; przez Turcję, UE i USA jest uważana za organizację terrorystyczną. Początkowo organizacja ta walczyła o utworzenie w południowo-wschodniej Turcji własnego państwa, a później złagodziła żądania, domagając się większych praw politycznych i kulturalnych dla ludności kurdyjskiej.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze