Rekordowa liczba pasażerów w wakacje na Lotnisku Chopina

Polska
Rekordowa liczba pasażerów w wakacje na Lotnisku Chopina
Polsat News

Ponad 2,7 mln pasażerów obsłużyło w te wakacje Lotnisko Chopina, największe w Polsce - poinformował w czwartek jego rzecznik Przemysław Przybylski. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba podróżnych korzystająca z portu nieprzerwanie wzrasta od 23 miesięcy.

- To lato na naszym lotnisku było rekordowe. Ostatni miesiąc wakacji przyniósł prawie 15-proc. wzrost liczby pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Z naszego lotniska skorzystało bowiem 1 mln 378 tysięcy osób. I jest to najlepszy wynik sierpnia w naszej historii - powiedział Przybylski.


Jak przekazał, w tym roku wśród typowych kierunków wakacyjnych największą popularnością cieszyła się Bułgaria. - W ubiegłe wakacje ten kierunek w naszych statystykach nie wykazywał znacznego zainteresowania wśród pasażerów. A w tym roku bije rekordy. Do Burgas odnotowaliśmy przez lipiec-sierpień bieżącego roku 49,2-proc. wzrost liczby podróżnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - mówił.


Turcja mniej popularna


Przypomniał także, że w zeszłym roku prym wiódł Egipt czy Tunezja. W tym - oprócz Bułgarii - są wyspy greckie, hiszpańskie i Turcja. Choć odnotowano na tych kierunkach spadek liczby podróżnych, to jednak wciąż znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych podróży wakacyjnych - powiedział Przybylski. Na rejsach do tureckiej Antalyi odnotowano ponad 62-proc. spadek podróżnych w porównaniu z ubiegłym rokiem.


- Jeśli chodzi o 10 najpopularniejszych kierunków rejsów rozkładowych w lipcu-sierpniu, to w tym roku podobnie, jak w ubiegłych latach, czołówka jest ciągle ta sama: czyli Londyn, Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Bruksela, ale też Kraków i Gdańsk. Ranking ten można tłumaczyć tym, że w większości z tych miast są największe huby europejskie, w których pasażerowie przesiadają się na dalsze połączenia - wyjaśnił Przybylski.


Rekordowa może być też jesień


W porównaniu z lipcem-sierpniem ubiegłego roku na lotach do Londynu odnotowano 2,9 proc. wzrost, do Frankfurtu - 8,7-proc. wzrost, a do Paryża 12,2-proc. spadek, mimo że kierunek ten uplasował się na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych lotów rozkładowych.


- Także jesień zapowiada się rekordowo, m.in. dzięki nowym połączeniom, których uruchomienie planowane jest w najbliższych tygodniach. Chodzi o Pekin obsługiwany przez Air China, Seul otwierany przez nasz PLL LOT, a także nowe połączenia krajowe do Wrocławia i Gdańska wykonywane przez Ryanaira - powiedział rzecznik lotniska.


Od początku 2016 roku do końca sierpnia lotnisko obsłużyło już 8,35 mln pasażerów, co daje wzrost o 10 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z liczby tej 7,5 mln podróżowało w ruchu międzynarodowym (wzrost o 10,2 proc.) oraz 843 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 8 proc.)


Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W ubiegłym roku z lotniska skorzystało ponad 11,2 mln pasażerów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie