Komisja Wenecka w Polsce 12-13 września
Delegacja Komisji Weneckiej (KW) złoży wizytę w Polsce w dniach 12-13 września - taką wiadomość przekazał w czwartek rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Jak poinformował, na czele delegacji stanie wiceprzewodniczący KW Kaarlo Tuori z Finlandii.
Wizyta delegacji KW, organu doradczego Rady Europy, poprzedza wydanie opinii na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, co ma nastąpić na posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej 14-15 października.
Jak poinformował rzecznik RE, wstępny, wymagający jeszcze potwierdzenia, program pobytu sprawozdawców Komisji Weneckiej w Warszawie przewiduje rozmowy z przedstawicielami Sądu Najwyższego, parlamentu, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i z rzecznikiem praw obywatelskich.
Procedura prac nad projektem opinii przewiduje, że po wizycie w Polsce kilku jej sprawozdawców z różnych krajów sporządzi, każdy osobno, komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat KW w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie. Tak powstanie projekt opinii.
Następnie projekt opinii zostanie rozesłany do wszystkich członków Komisji Weneckiej oraz do rządów, które należą do KW, w tym do Warszawy. Polski rząd zostanie zaproszony do ewentualnego sporządzenia pisemnych uwag, jeśli uzna to za stosowne, a także do przysłania swego przedstawiciela do udziału w dyskusji na październikowej sesji.
Ustawa o TK pod lupą Komisji
Na początku lipca, zanim nowa wersja ustawy o TK została przyjęta przez polski parlament, sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do ekspertów Komisji Weneckiej o pilne zajęcie się tymi przepisami i wydanie wstępnej opinii. Miało to nastąpić w bardzo krótkim czasie.
Jednak kilka dni później Jagland odstąpił od tego zamiaru i poprosił KW, aby nie przedstawiała wstępnej opinii w trybie pilnym. Decyzję uzasadniono trwającymi wtedy jeszcze pracami nad ustawą w parlamencie. Postanowiono poczekać do ich zakończenia i wydania opinii w normalnym trybie na jesiennej sesji w Wenecji.
Rada Europy wyjaśniła, że oczekuje, iż poprawki do nowej ustawy uwzględnią zalecenia Komisji Weneckiej z wydanej w marcu opinii na temat poprzedniej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
W opinii z 11 marca KW zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o TK autorstwa PiS, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW ostrzegła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.
Będzie to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej organ doradczy Rady Europy zajął się oprócz Trybunału Konstytucyjnego także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosił szereg uwag.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze