Guy Verhofstadt negocjatorem PE ws. Brexitu
Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.
"To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralną rolę w porozumieniu wynikającym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem" - napisał Verhofstadt.
Honour to be appointed as lead #Brexit negotiator for @Europarl_EN, which will play central role Art 50 deal + any future EU-UK agreements.
— Guy Verhofstadt (@GuyVerhofstadt) 8 września 2016
Będzie on drugim Belgiem na wysokim stanowisku w ekipie negocjującej z Londynem: jego rodak i były rzecznik prasowy Didier Seeuw został wyznaczony na negocjatora z ramienia Rady Europejskiej. Komisja Europejska mianowała swoim negocjatorem byłego szefa MSZ Francji i wieloletniego unijnego komisarza Michela Barniera.
Na razie nie jest jasne, która z unijnych instytucji - i osobistości je reprezentujących - będzie miała decydujące słowo w negocjacjach z Brytyjczykami. Rozpoczną się one, gdy rząd premier Theresy May zdecyduje się złożyć wniosek o wystąpienie z UE przewidziany w art. 50 Traktatu UE, co jednak nie nastąpi w tym roku - zapowiada Londyn.
UE ponagla Wielką Brytanię
Parlament Europejski - podobnie jak pozostałe unijne organy - wezwał Wielką Brytanię do szybkiego skorzystania z art. 50, by zakończyć okres niepewności wywołany referendum w sprawie Brexitu z czerwca. Eurodeputowani przypomnieli, że PE będzie musiał wyrazić zgodę na wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE.
AFP przypomina, że Verhofstadt, który jest europejskim federalistą, bywał wymieniany jako kandydat do fotela przewodniczącego Komisji Europejskiej. W 2004 roku nim nie został m.in. na skutek sprzeciwu Brytyjczyków, którzy mieli mu za złe krytykowanie wywołania wojny w Iraku w 2003 roku.
PAP
Czytaj więcej