Guy Verhofstadt negocjatorem PE ws. Brexitu

Świat
Guy Verhofstadt negocjatorem PE ws. Brexitu
Flickr/euranet_plus/CC BY-SA 2.0

Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.

"To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralną rolę w porozumieniu wynikającym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem" - napisał Verhofstadt.

 

 
Będzie on drugim Belgiem na wysokim stanowisku w ekipie negocjującej z Londynem: jego rodak i były rzecznik prasowy Didier Seeuw został wyznaczony na negocjatora z ramienia Rady Europejskiej. Komisja Europejska mianowała swoim negocjatorem byłego szefa MSZ Francji i wieloletniego unijnego komisarza Michela Barniera.


Na razie nie jest jasne, która z unijnych instytucji - i osobistości je reprezentujących - będzie miała decydujące słowo w negocjacjach z Brytyjczykami. Rozpoczną się one, gdy rząd premier Theresy May zdecyduje się złożyć wniosek o wystąpienie z UE przewidziany w art. 50 Traktatu UE, co jednak nie nastąpi w tym roku - zapowiada Londyn.


UE ponagla Wielką Brytanię


Parlament Europejski - podobnie jak pozostałe unijne organy - wezwał Wielką Brytanię do szybkiego skorzystania z art. 50, by zakończyć okres niepewności wywołany referendum w sprawie Brexitu z czerwca. Eurodeputowani przypomnieli, że PE będzie musiał wyrazić zgodę na wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE.


AFP przypomina, że Verhofstadt, który jest europejskim federalistą, bywał wymieniany jako kandydat do fotela przewodniczącego Komisji Europejskiej. W 2004 roku nim nie został m.in. na skutek sprzeciwu Brytyjczyków, którzy mieli mu za złe krytykowanie wywołania wojny w Iraku w 2003 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie