Białoruski paraolimpijczyk usunięty z igrzysk. Rozwinął rosyjską flagę na ceremonii otwarcia

Sport
Białoruski paraolimpijczyk usunięty z igrzysk. Rozwinął rosyjską flagę na ceremonii otwarcia
PAP/EPA/SIMON BRUTY / OIS / IOC / HANDOUT
Otwarcie igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Białoruski oszczepnik Aliaksandr Trypuc rozwinął podczas ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro flagę Rosji. Sportowcy tego kraju zostali wykluczeni z tej imprezy ze względu na skandal dopingowy. Odebrano mu za to akredytację.

O pozbawieniu Trypuca przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) akredytacji, co jest równoznaczne z usunięciem go z igrzysk, poinformowal na Twitterze rzecznik prasowy IPC Craig Spence.

 

 
Na taką demonstrację nie pozwala Karta Olimpijska MKOl, stosująca się także w rywalizacji sportowców niepełnosprawnych.


Przepisy Karty stanowią, że na obiektach olimpijskich lub innych terenach, nie jest dozwolona żadnego rodzaju manifestacja lub propaganda o charakterze politycznym, religijnym lub rasowym.


"Wielki przyjacielski czyn"


- Reprezentacja Białorusi postanowiła nieść flagę Rosji na znak solidarności z zawodnikami tego kraju odsuniętymi od startu w igrzyskach bez przekonywującej argumentacji o naruszeniu przepisów antydopingowych - powiedział agencji Belta prezes Komitetu Paraolimpijskiego Białorusi Oleg Szepel.


Jako "wielki przyjacielski czyn" określił sytuację rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dmitrij Mironczyk. W podobnym duchu wypowiedział się sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Za solidarnościowy gest sportowca podziękowała także rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

 

Reprezentanci Rosji nie biorą udziału w XV Paraolimpiadzie bowiem Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podtrzymał decyzję Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z dnia 7 sierpnia o wykluczeniu tego kraju z udziału w igrzyskach w Rio.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie