Akt oskarżenia ws. Czeczenów zatrzymanych za wspieranie Państwa Islamskiego

Polska
Akt oskarżenia ws. Czeczenów zatrzymanych za wspieranie Państwa Islamskiego
Polsat News

Jest akt oskarżenia przeciwko czterem Czeczenom, zatrzymanym przez ABW za gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym związanych z działaniem Państwa Islamskiego. Grozi za to do 12 lat więzienia.

Wiosną ubiegłego roku poinformowano o zatrzymaniu przez ABW początkowo trzech osób narodowości czeczeńskiej podejrzanych o udział w grupie, która miała gromadzićśrodki na ataki terrorystyczne. Śledczy nie ujawniali żadnych szczegółów, informacja o tym, że ABW bada funkcjonowanie na terenie Polski komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego pojawiła się w raporcie podsumowującym działania Agencji w 2014 roku.

 

W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Federacji Rosyjskiej, deklarującym narodowość czeczeńską.

 

- Taus G., Zaur G., Alvi Y. oraz Shamkhan A. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym w związku z działaniami tzw. Państwa Islamskiego - poinformowano.

 

Do zamachów miało dochodzić w Syrii i Iraku

 

Prokuratura Krajowa podała też, że grupa miała działać od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce oraz Republice Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku.

 

- Działanie grupy obejmowało ponadto rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad. Zorganizowali oni również pomoc medyczną w postaci chirurgicznego usunięcia pocisku z klatki piersiowej jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego; zorganizowali mu także pobyt w Polsce i pomogli w podróży do Turcji - poinformowano.

 

Organizowali i kupowali sprzęt paramilitarny

 

Oskarżeni - jak ustalili śledczy - zajmowali się też organizowaniem i zakupem sprzętu paramilitarnego, w tym plecaków taktycznych z kamuflażem, zestawu słuchawkowego typu wojskowego oraz celowników optycznych. Sprzęt także trafiał na teren Syrii i Iraku.

 

Wszyscy oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. Taus G. od 3 maja 2007 roku - od 30 kwietnia 2009 roku posiada status ochrony uzupełniającej; Zaur G. od 16 lipca 2009 roku - 21 grudnia 2012 roku przyznano mu status - pobyt tolerowany. Tożsamy status przyznano 5 czerwca 2013 roku oskarżonemu Alviemu Y., który do Polski przybył 16 lipca 2009 roku. Z kolei Shamkhan A. przebywa w Polsce od 22 listopada 2007 roku - 24 listopada 2008 roku udzielono mu ochrony uzupełniającej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie