Zarekwirowano ponad 13 mln tabletek "narkotyku terrorystów"

Świat
Zarekwirowano ponad 13 mln tabletek "narkotyku terrorystów"
Flickr/Grumpy-Puddin/CC BY-SA 2.0

Jordańskie władze poinformowały w środę o zarekwirowaniu rekordowo dużej partii substancji znanej jako captagon - używanej powszechnie jako narkotyk w krajach arabskich, w tym również przez terrorystów. Zatrzymano trzy osoby.

Substancja była ukryta w kontenerze z suszarkami do ubrań. Policja znalazła ją w domu jednego z zatrzymanych na przedmieściach Ammanu.

 

Captagon (fenetylina) to związek chemiczny złożony m.in. z amfetaminy. Ma działanie euforyzujące, zwiększa agresję i długotrwale utrzymuje organizm w stanie pobudzenia bez snu i odżywiania. Z tego względu bywa używany przez terrorystów i członków różnych bojówek.

 

Według komunikatu jordańskich władz, narkotyk był przeznaczony "dla sąsiedniego kraju". Nie wymieniono w tym kontekście ogarniętej wojną Syrii, ale agencja AFP zauważa, że chaos panujący w tym kraju od kilku lat zwiększył produkcję i przemyt captagonu.

 

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku w Jordanii zarekwirowano ponad sześć ton narkotyków i zatrzymano w związku z ich przemytem, handlem, posiadaniem albo zażywaniem ponad 13 tys. osób.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie