W Czechach mniejsze poparcie dla UE niż na Słowacji i Węgrzech

Świat
W Czechach mniejsze poparcie dla UE niż na Słowacji i Węgrzech
Flickr/Sébastien Avenet/CC BY 2.0

Czesi popierają członkostwo swego państwa w Unii Europejskiej mniej niż Słowacy i Węgrzy, natomiast poparcie dla NATO jest wśród trzech wymienionych państw najniższe na Słowacji - poinformowała w środę słowacka organizacja pozarządowa Globsec Policy Institute.

Powołała się ona na wyniki przeprowadzonego na jej zlecenie sondażu, według którego także w Czechach w porównaniu ze Słowacją i Węgrami tradycyjnym mediom ufa najmniej obywateli.


Za rzecz dobrą członkostwo w UE uznało 32 proc. respondentów, podczas gdy w obu pozostałych badanych państwach była to ponad połowa. Negatywne nastawienie do UE przejawia 24 proc. Czechów, 14 proc. Słowaków i tylko 8 proc. Węgrów.


Czesi najbardziej eurosceptyczni


Poparcie dla NATO jest najniższe na Słowacji, wynosząc 30 proc., podczas gdy w Czechach 44 proc., a na Węgrzech 47 proc. "Republika Czeska jest najbardziej eurosceptycznym spośród zbadanych państw. Jednak Czesi popierają przy tym prozachodnią orientację swego państwa i widzą członkostwo w NATO pozytywnie" - zaznaczyli zleceniodawcy sondażu.


Ankieta ujawniła, że większość Czechów i Słowaków oraz 39 proc. Węgrów negatywnie ocenia rolę USA w Europie.


Większość mieszkańców trzech badanych państw ufa tradycyjnym mediom, ale w Czechach jest najwięcej - wśród respondentów konkretnie 24 proc. - zwolenników mediów alternatywnych, które są według Globsec Policy Institute narzędziem szerzenia dezinformacji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie