Rosyjskie siły zastrzeliły sześciu ekstremistów w Dagestanie

Świat
Rosyjskie siły zastrzeliły sześciu ekstremistów w Dagestanie
PAP/EPA/Anatoly Maltsev

W trakcie operacji antyterrorystycznej w Dagestanie rosyjskie siły specjalne zastrzeliły w środę sześciu ekstremistów, w tym ich przywódcę Magomeda Chalimbekowa - poinformował Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK).

- Budynki, w których ukryli się bandyci, zostały otoczone przez siły bezpieczeństwa; mieszkańców ewakuowano. Gdy przestępców wezwano do poddania się, ci odpowiedzieli ogniem z broni automatycznej. W Izberbaszu siły specjalne (specnaz) zlikwidowały trzech ekstremistów, w Machaczkale - również trzech - podał NAK.

 

Według wstępnych informacji wśród zabitych znajduje się poszukiwany od roku przywódca miejscowej ugrupowania Magomed Chalimbekow.

 

Według NAK zastrzeleni ekstremiści byli ścigani za udział w wielu akcjach terrorystycznych, w tym w ataku na policję drogową i próbie zamachu na uczelnię wojskową w Izberbaszu w sierpniu 2016 roku.

 

NAK to rządowa struktura koordynująca walkę z terroryzmem w Rosji.

 

Niezależne państwo oparte na szariacie

 

Dagestan to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkardii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

 

W czerwcu 2014 roku samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu - na pogrążonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie. Od jesieni 2014 roku wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi. Wielu z nich przeprawiło się do Syrii, by zaciągnąć się do armii Państwa Islamskiego, które ogłosiło kalifat na zajętych obszarach Iraku i Syrii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie