Komornicy uspokajają dłużników: dane, które wyciekły, nie trafiły do nieuprawnionych osób

Polska
Komornicy uspokajają dłużników: dane, które wyciekły, nie trafiły do nieuprawnionych osób
Polsat News

- Informacje, które w tej chwili posiadamy, nie wskazują, aby dostęp do systemu PESEL był nieuprawniony - zapewnił w środę prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek w rozmowie z dziennikarzami. Nagłośnioną sprawę wycieku z kancelarii komorniczych danych z bazy PESEL postanowił zbadać Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w sierpniu śledztwo w sprawie podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych, m.in. z Warszawy i Łodzi. O podejrzeniu przestępstwa zawiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Sprawę prowadzi ABW. Badają ją także resorty cyfryzacji i sprawiedliwości oraz samorząd komorniczy.

 

MC w zawiadomieniu do prokuratury wskazywało, że konkretni komornicy pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL.

 

Jedna z kancelarii miała niemal milion spraw

 

Według Fronczaka liczba zapytań znajduje pokrycie w liczbie spraw prowadzonych przez te kancelarie komornicze, które zostały objęte śledztwem. Zwrócił przy tym uwagę, że największa kancelaria komornicza w 2015 r. przyjęła blisko milion spraw (od tego roku po zmianie przepisów nie ma już takiej możliwości).

 

Niepokój MC wzbudziło także pobieranie danych z bazy PESEL w późnych godzinach. Jednak według Fronczaka komornicy potwierdzali, że sprawdzali dane nocami. "To jest podyktowane wyłącznie kwestiami technologicznymi i wydajnością baz danych, jak również łącz do teletransmisji. Więc nie ma tutaj wątpliwości, że te zapytania nocne były dokonywane przez komorników, ale przypominam, że komornicy są osobami uprawnionymi do dostępu do tych danych" - powiedział prezes KRK.

 

Podkreślił, że komornicy jedynie weryfikują dane, które posiadają. W przypadku egzekucji otrzymują oni od wierzycieli imiona, nazwiska, adresy i numery PESEL dłużników. "Jedyną rzeczą, jaką dokonuje komornik w przypadku dostępu do bazy PESEL jest weryfikacja tych danych po to, by sprawdzić, czy dysponuje aktualnym adresem zamieszkania" - powiedział Fronczak.

 

"Powinni zbadać legalność pobierania danych"

 

Ze względu na "ogromne społeczne zainteresowanie" zbadanie postępowania wybranych kancelarii komorniczych zapowiedział także Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - GIODO podejmuje wszelkie możliwe działania, by wyjaśnić zaistniałą sytuację i mieć przekonanie, że dane osobowe Polaków są właściwie chronione - podało w komunikacie Biuro GIODO.

 

GIODO ma zbadać legalność pobierania przez kancelarie komornicze danych z rejestru PESEL oraz kwestie ich zabezpieczeń. - Na obecnym etapie postępowania kierowanie skarg lub pytań do GIODO wydaje się przedwczesne - napisano w komunikacie.

 

Na początku tygodnia minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła w Sejmie, że dane obywateli są bezpieczne, nikt ich nie ukradł, ani nie używa do zaciągania kredytów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie