79 proc. Polaków najchętniej sięga latem po piwo

Polska
79 proc. Polaków najchętniej sięga latem po piwo
Flickr/Rob Nguyen/CC BY 2.0

79 proc. Polaków, którzy piją alkohol, najchętniej sięga latem po piwo - wynika z sondażu TNS Polska. Latem Polacy piją alkohol chętniej niż w czasie innych pór roku; lubią też napić się piwa lub wina na świeżym powietrzu.

Jak wynika z zaprezentowanego w środę badania TNS Polska, 79 proc. Polaków, którzy piją alkohol, latem najchętniej sięgają po piwo; drugie miejsce w tym rankingu wspólnie dzielą wino i czysta wódka (12 proc.). Trzecim najchętniej wybieranym przez ankietowanych trunkiem w okresie letnim jest radler (7 proc.), czyli napój niskoalkoholowy będący połączeniem jasnego piwa i lemoniady lub innego napoju bezalkoholowego. Pozostałe typy alkoholi - jak np. koktajle, drinki, whisky, wódka smakowa, likier, nalewka czy tequila - są wybierane przez nielicznych. 4 proc. Polaków pijących alkohol nie ma sprecyzowanych preferencji w tym względzie.

 

Z badania wynika, że 63 proc. ankietowanych, którzy piją alkohol, w okresie letnim pije go chętniej niż w trakcie innych pór roku. Przeciwnego zdania jest jedna trzecia badanych (33 proc.). Natomiast 4 proc. nie ma zdania na ten temat.

 

Alkohol w miejscach publicznych

 

TNS zbadał także, ilu Polaków pije alkohol w miejscach publicznych. 31 proc. respondentów zadeklarowało, że im się to zdarza, przy czym 6 proc. badanych mówi, że robi to często, a jedna czwarta (25 proc.) - rzadko. 69 proc. Polaków deklaruje, że nigdy nie zdarza im się pić alkoholu w miejscach publicznych.

 

Rzadziej w miejscach publicznych piją kobiety niż mężczyźni. 80 proc. badanych kobiet mówi, że nie pije alkoholu w takich miejscach, w przypadku mężczyzn zadeklarowało to 62 proc. badanych.

 

43 proc. Polaków pijących alkohol uważa, że picie alkoholu w miejscach publicznych powinno być prawnie dozwolone; 50 proc. badanych nie zgadza się z tym poglądem, 7 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

 

Piwo lub wino na świeżym powietrzu

 

Większość Polaków, którzy piją alkohol (72 proc.), lubi napić się piwa, wina lub innego alkoholu na świeżym powietrzu. 3 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. Jeśli chodzi o mocne alkohole, to ponad jedna czwarta Polaków pijących alkohol (28 proc.) deklaruje, że czasem pije je na świeżym powietrzu.

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-10 sierpnia na reprezentatywnej próbie 604 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 18 lat, którzy piją alkohol.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie