Turyści "rozbierają" bruk na Placu Pałacowym w Petersburgu

Świat
Turyści "rozbierają" bruk na Placu Pałacowym w Petersburgu
Pixabay.com
Pałac Zimowy w Petersburgu.

Turyści rozebrali w tym roku ponad 20 metrów kwadratowych bruku na Placu Pałacowym w Petersburgu. Ponad dwa tysiące kostek brukowych na głównym placu miasta zostało wyrwanych "na pamiątkę" - podają rosyjskie media, powołując się na władze miejskie.

Co roku w samym centrum metropolii znika 12 tysięcy sztuk kostki, zabieranej na pamiątkę, kradzionej i rozbijanej. Czasami pamiątka okazuje się za ciężka i zostaje wyrzucona jeszcze na placu. - Specjaliści zakładu drogowego Centr regularnie uzupełniają kostkę brukową na Placu Pałacowym - informują urzędnicy miejscy.


Kostka nie taka zabytkowa


Jak pisze agencja RIA-Nowosti, odwiedzający dawną stolicę Rosji turyści zabierają te nietypowe pamiątki, wierząc, że kostka jest historyczna i zdobi plac od czasów Katarzyny II. Jednak bruk z diabazu i granitu leży na placu od 1977 roku, kiedy to zastąpił asfalt wylany tam w 1932 roku. Pierwotnie główny plac miejski był utwardzony kocimi łbami.


Plac Pałacowy w Petersburgu jako kompleks urbanistyczny z końca XVIII i początku XIX wieku stanowi zabytek architektury. Otaczają go takie zabytkowe budynki, jak Pałac Zimowy, budynek sztabu korpusu gwardii, gmach sztabu generalnego z łukiem triumfalnym, kolumna Aleksandra I. Zabytkowe centrum Petersburga jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie