Szef tureckiego MSZ: jesteśmy pod presją, by zerwać rozmowy akcesyjne z UE

Świat
Szef tureckiego MSZ: jesteśmy pod presją, by zerwać rozmowy akcesyjne z UE
PAP/EPA/NG HAN GUAN / POOL
Sekretarz Stanu USA John Kerry i szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

- Turcy widzą podwójne standardy - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu w Bledzie w Słowenii, gdzie brał udział w forum poświęconym bezpieczeństwu regionalnemu. - Jesteśmy pod ogromną presją, by zatrzymać proces negocjacji - podkreślił. Oskarżył także Unię brak wsparcia po nieudanym puczu z 15 lipca.

Zdaniem Cavusoglu UE jest skora do krytykowania sąsiadów, ale nie chce przyjmować krytyki swojego działania. Minister powiedział, że Turcy są rozczarowani, że po puczu 15 lipca nie odwiedził ich kraju żaden wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej albo jej kraju członkowskiego, podczas gdy z USA przyleciał wiceprezydent Joe Biden.


Turcja jest dla UE krajem kluczowym z punktu widzenia zahamowania napływu migrantów. W ramach zawartej w tej sprawie w marcu umowy UE obiecała za to m.in. przyspieszenie zniesienia wiz dla Turków. Jednak jest to zablokowane przez niechęć Turcji do zmiany swojego prawa antyterrorystycznego, które zdaniem strony unijnej umożliwia prześladowanie przedstawicieli opozycji czy mediów.


Wniosek o przyjęcie do UE z 1987 r.


Od roku 1963 Turcja ma status członka stowarzyszonego Wspólnot Europejskich. W 1987 roku Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przyjęcie do Wspólnoty. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Otwartych zostało kilkanaście tzw. rozdziałów negocjacyjnych; jak dotąd udało się zamknąć negocjacje jedynie w rozdziale poświęconym nauce i badaniom.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie