Stoltenberg uda się do Turcji. Pierwszy raz po puczu

Świat
Stoltenberg uda się do Turcji. Pierwszy raz po puczu
Pixabay.com
Flaga Turcji. Zdjęcie ilustracyjne.

Podczas wizyty sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się m.in. z prezydentem Recepem Tayyipem Erdorganem, premierem Binali Yildirimem, ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu i ministrem obrony Fikri Isikiem. W piątek Stolteberg i Cavusoglu wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

Sekretarz generalny NATO odwiedzi Turcję w czwartek i piątek. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju od udaremnionego przewrotu z 15 lipca, po którym trudniejsze stały się stosunki Turcji z Zachodem.


W ramach rozprawy z domniemanymi sprawcami i sympatykami wojskowego zamachu stanu ok. 35 tys. osób w administracji, wymiarze sprawiedliwości, oświacie, policji, wojsku i innych sektorach zostało zatrzymanych na przesłuchanie, a 17 tys. formalnie aresztowano w oczekiwaniu na procesy. Zwolniono z pracy albo zawieszono w obowiązkach w sumie 80 tys. osób.


Turcja obwinia Gulena


Władze oskarżają o zorganizowanie puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena i jego zwolenników. Turecki rząd twierdzi, że ludzie mieszkającego w USA Gulena przez całe lata infiltrowali instytucje państwowe, przygotowując przewrót. Gulen zdecydowanie zaprzecza tym oskarżeniom. Władze w Ankarze domagają się jego wydania przez USA.


Turcja jest dla USA i Europy kluczowym sojusznikiem w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim w Syrii i Iraku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie