Odwołano szefa Instytutu Adama Mickiewicza. "Pójdę do sądu"

Polska
Odwołano szefa Instytutu Adama Mickiewicza. "Pójdę do sądu"
iam.pl

Szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn poinformował we wtorek, że został zwolniony przez ministra kultury - "z naruszeniem obowiązującego prawa, przed wygaśnięciem prawnie wiążącego kontraktu". Potoroczyn był szefem IAM od 2008 roku. Resort kultury uzasadnia decyzję utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM.

Odwołanie Pawła Potoroczyna z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza potwierdziło we wtorek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja - jak napisano na stronie resortu - jest motywowana "utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM". Odwołanie Potoroczyna resort kultury tłumaczy też "trudnościami we współpracy pomiędzy MKiDN i innymi agendami rządowymi i pozarządowymi a dotychczasowym dyrektorem IAM, w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".


Potoroczyn powiedział we wtorek, że został zwolniony "bez podania przyczyn". Na pytanie, czy zamierza odwoływać się od tej decyzji odparł: "pójdę do sądu".


- W dniu dzisiejszym zostałem zwolniony przez jedynego w wolnej Polsce ministra kultury wielokrotnie publicznie wybuczanego przez środowisko twórców. Zostałem zwolniony z naruszeniem obowiązującego prawa, przed wygaśnięciem prawnie wiążącego kontraktu. Bez żadnych zarzutów natury merytorycznej, prawnej bądź finansowej - napisał w swoim oświadczeniu.

 


"Ta władza nie potrafi zdymisjonować zawodowca inaczej niż przez fałszywe oskarżenia"


Potoroczyn zauważył, że jedyny przywilej, o który zabiegał, "to możliwość bezpośredniej pracy z (...) następcą". - Abym mógł go przedstawić naszemu międzynarodowemu otoczeniu jako sukcesora, a nie beneficjenta politycznej czystki - uzasadnił.


- Odchodzę z poczuciem spełnionego obowiązku. Rozstania instytucji z ludźmi, którzy je tworzyli czy kształtowali to nie dramat, to ludzka rzecz. Dramatem jest to, że ta władza po prostu nie potrafi zdymisjonować zawodowca inaczej niż poprzez fałszywe oskarżenia - dodał.


Potoroczyn to dyplomata, menedżer kultury, wydawca, producent filmowy i muzyczny. Od 2008 r. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie