Morawiecki pozytywnie o polonizacji banków. Jackiewicz popiera odkupienie Pekao

Biznes
Morawiecki pozytywnie o polonizacji banków. Jackiewicz popiera odkupienie Pekao
PAP/Radek Pietruszka

Generalnie wypowiadam się na ten temat bardzo pozytywnie, ale transakcje muszą być oparte o parametry rynkowe - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w Krynicy, pytany o polonizację banków. Natomiast minister skarbu Dawid Jackiewicz stwierdził, że popiera państwowe firmy chcące odkupić akcje Pekao od UniCredit, bo jest to "wyjątkowa" okazja.

Mateusz Morawiecki nie chciał odnosić się do szczegółów ewentualnej transakcji odkupienia udziałów w banku Pekao SA przez PZU. Dominujący właściciel banku włoski UniCredit zamierza sprzedać ponad 40 proc. akcji polskiej spółki.

 

- Nie jestem w ten temat w tym sensie włączony, żebym jakoś był uprawniony do komentowania tego. To jest transakcja rynkowa, jeżeli są podmioty rynkowe, które się tym interesują, to one mogą na równoprawnych zasadach brać w tym udział" - powiedział Morawiecki.

 

Wcześniej minister skarbu Dawid Jackiewicz powiedział, że decyzja o odkupieniu akcji Pekao musi być podjęta przez spółki, które "są w stanie dokonać takiego przejęcia np. PZU lub PKO BP".

 

- Popieram takie działania. Myślę, że powinniśmy zwiększyć nasze zaangażowanie w sektorze bankowym – stwierdził minister. - Mamy wyjątkową okazje kupna Pekao i wspieram to - dodał.

 

3-3,5 mld euro za przejęcie banku

 

Według medialnych przecieków rozmowy PZU z  UniCredit w sprawie przejęcia akcji Pekao powinny zakończyć się do końca października, a ustalenia wokół ceny transakcji krążą między 3 a 3,5 mld euro.
 
O sprzedaży Pekao przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy. Włoski bank nie komentował tych doniesień. Polski bank zaprzeczał pogłoskom. W lipcu Włosi sprzedali pakiet 10 proc. akcji Pekao za 3,3 mld zł.
 
Bank Pekao trafił w skład grupy UniCredit w 1999 roku. UniCredit miał 50,1 proc. udziałów. Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto. W pierwszym półroczu tego roku. Po pierwszym półroczu tego roku 1 mld  264 mln zł.

 

PAP, reuters.com

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie