Marszałek wielkopolski: brakuje pieniędzy na ośrodki adopcyjne

Polska
Marszałek wielkopolski: brakuje pieniędzy na ośrodki adopcyjne
Polsat News

Według marszałka wielkopolski Marka Woźniaka "sytuacja jest dramatyczna" i możliwa jest likwidacja większości z sześciu działających w regionie ośrodków adopcyjnych. Wicewojewoda wielkopolski zapewniła, że pieniądze na adopcje będą, a funkcjonowanie ośrodków nie jest zagrożone.

Samorząd regionu czeka obecnie na przekazanie z budżetu centralnego ponad 574 tys. zł na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. O zwiększeniu dotacji na ten cel poinformował w ostatnich dniach urząd wojewódzki.


W lipcu Woźniak mówił na konferencji prasowej, że na działalność ośrodków adopcyjnych samorząd otrzymał jedynie połowę potrzebnych środków - ok. 1,8 mln zł. W 2015 r. w regionie wydano na ten cel 3,3 mln zł.


"Musimy się domagać, by nam zapłacono więcej"


We wtorek powiedział, że zapowiedziana przez urząd wojewódzki dotacja nadal stanowi zaledwie część wnioskowanej kwoty; po jej otrzymaniu samorządowi wciąż brakować będzie ok. 1,2 mln zł na procedury adopcyjne i na działalność ośrodków.


- Jeżeli luka w budżecie będzie wynosić 33 proc., to już jest lepiej niż połowa, ale to nadal bardzo poważny niedobór. Musimy się domagać, by nam zapłacono więcej - powiedział. Zaznaczył przy tym, że do tej pory nie ma decyzji wojewody o przekazaniu zapowiedzianych środków ani nie jest znany termin ich przekazania. 


Pracę ośrodków oceniono pozytywnie


Woźniak podał, że obiecane pieniądze pozwolą zabezpieczyć niemal do końca roku pensje dla pracowników ośrodków adopcyjnych, jednak nie umożliwią ośrodkom optymalnej pracy. Przypomniał też, że tegoroczna kontrola przeprowadzona przez służby wojewody m.in. w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej nie wykazała uchybień, zaś pracę ośrodków adopcyjnych oceniono pozytywnie.


Jak zaznaczył, ze sprawozdania z kontroli jednoznacznie wynika, że aby ośrodki adopcyjne mogły dobrze realizować zadania, dotacja na ich funkcjonowanie powinna być wypłacona jednorazowo na początku roku, bądź w dwóch transzach - z drugą kwotą wypłaconą jeszcze w pierwszym półroczu.


"Kolejna transza pieniędzy jeszcze w tym roku"


Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg zapewniła we wtorek, że nie ma zagrożenia dla bieżącego funkcjonowania ośrodków adopcyjnych w Wielkopolsce.


Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube poinformował, że wojewoda wielkopolski zwrócił się w sierpniu do ministra finansów o uruchomienie 574,5 tys. zł rezerwy celowej z budżetu państwa na finansowanie organizowania i prowadzenia ośrodków adopcyjnych przez samorząd województwa.


- Jeszcze w tym roku zostanie przekazana kolejna transza pieniędzy. Mają one zostać przeznaczone m.in. na procedury adopcyjne, kwalifikację dzieci oraz poradnictwo i postępowanie postadopcyjne - podał Stube. Jak dodał, system finansowania ośrodków adopcyjnych w regionie, opracowany między innymi na podstawie ankiet wypełnianych przez urzędy marszałkowskie, ma pozwolić na przysposobienie i przekazanie do adopcji jak największej liczby dzieci, "przy jednoczesnym jak najbardziej efektywnym rozporządzaniu funduszami".


W latach 2012-15, dzięki ośrodkom adopcyjnym w regionie, ponad 700 dzieci znalazło rodziców, zaś ponad 600 rodziców znalazło swoje dzieci. Ośrodki adopcyjne w tym czasie zbadały gotowość do adopcji przeszło 2,3 tys. dzieci, pracowały z przeszło 1 tys. rodzin starających się o adopcję.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie