Macierewicz: konieczna synergia rozwoju armii i przemysłu. Oraz rakiety Patriot

Biznes
Macierewicz: konieczna synergia rozwoju armii i przemysłu. Oraz rakiety Patriot
Polsat News

Obronność państwa wymaga własnego przemysłu zbrojeniowego; konieczna jest synergia między wzrostem armii i rozwojem polskiego przemysłu tej branży - powiedział szef MON Antoni Macierewicz na otwarciu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Przyznał też, że Polska wystosowała do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie zestawów obrony powietrznej Patriot.

- Rząd Rzeczypospolitej przykłada do przemysłu obronnego kluczowe znaczenie - oświadczył minister. Podkreślił, że warunkiem posiadania formacji obronnych na dłuższą metę jest własny przemysł obronny. - Wszędzie na świecie jest on kołem zamachowym gospodarki, a rozwój gospodarczy jest naszym priorytetem równocześnie z priorytetem obronnym - zapewnił.

 

"Realny wzrost gospodarczy przyniosły rządy PiS"


Dodał, że przed 25 laty uczestniczył w planowaniu kieleckich targów zbrojeniowych, które po latach stały się jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie. - Jestem dumny, że możemy powitać ponad 600 wystawców z całego świata, w tym ponad 300 z Polski - powiedział, dodając, że "wzrost liczby wystawców wskazuje na realny wzrost gospodarczy, który przyniosły rządy PiS".


Zaznaczył, że "musi nastąpić synergia między wzrostem polskiej armii i rozwojem polskiego przemysłu obronnego".

 

Macierewicz ocenił, że firmy prywatne "są ważnym współczynnikiem rozwoju polskiego bezpieczeństwa, ale trzeba jasno powiedzieć, że państwo polskie będzie przywiązywać dużą wagę do rozwoju przemysłu państwowego”.

 

 

Osiem zestawów rakiet Patriot


Szef resortu obrony przyznał jednocześnie, że Polska wystosowała do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie zestawów obrony powietrznej Patriot. Dodał, ze chodzi o zakup ośmiu zestawów.


MON chce pozyskać przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła". W kwietniu 2015 r. ówczesny rząd przyjął rekomendację MON do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot produkowanych przez firmę Raytheon.


Głównym partnerem Raytheona miałaby być państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa. W lipcu obie firmy podpisały list intencyjny w sprawie rozszerzenia współpracy.

 

Partia Razem: "bezsensowne projekty militarne"

 

Podczas uroczystości otwarcia imprezy Partia Razem zorganizowała przed budynkiem Targów Kielce happening pod hasłem: "Dość marnowania pieniędzy na bezsensowne projekty militarne". Jego uczestnicy krytykowali działania szefa MON, przekonując, że minister "podważa" pozycję Polski w stosunku do sojuszników na świecie.


Na tegorocznej edycji MSPO na 27 tys. m kw. prezentuje się 614 wystawców z 30 krajów; w targach bierze udział 40 zagranicznych delegacji.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze