Waszczykowski: przypomnieliśmy brytyjskim władzom, że Polacy zasługują na ochronę

Polska
Waszczykowski: przypomnieliśmy brytyjskim władzom, że Polacy zasługują na ochronę
PAP/Paweł Supernak

Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę - powiedział w poniedziałek w Londynie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szef MSZ wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem polecieli w poniedziałek do Londynu w związku z pobiciami mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Na wspólnej konferencji z Błaszczakiem Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polacy żyją w Wielkiej Brytanii od czasów II wojny światowej, a ich społeczność zwiększyła się po wejściu Polski do UE w 2004 r.

 

- Przez te kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków - powiedział szef MSZ.

 

Pytany przez dziennikarzy, czy Wielka Brytania to niebezpieczny kraj dla Polaków, szef polskiej dyplomacji odparł: Mam nadzieję, że nie, że te kilka incydentów, które zostały w ostatnich tygodniach identyfikowane, to jest margines, który się już nie powtórzy.

 

Brytyjskie władze potępiają ataki na Polaków

 

- Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która integruje się dobrze ze społeczeństwem brytyjskim, która ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na ochronę i opiekę - podkreślił Waszczykowski.

 

Strona polska - dodał minister - jest zobowiązana, że wielu brytyjskich polityków potępiło incydenty przeciw Polakom, m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

 

- Rozmawialiśmy dzisiaj szczegółowo ponad godzinę, jak dalej wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc, czego możemy się spodziewać od władz brytyjskich, jak mogą zapewnić dalej bezpieczeństwo Polakom - relacjonował szef polskiej dyplomacji. Polscy ministrowie spotkali się ze swoimi odpowiednikami.

 

Informacje o śledztwie będą przekazywane polskiej policji

 

- Nasza rozmowa była skoncentrowana na sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii oraz na wyjaśnieniu wydarzeń, jedno z nich miało tragiczny charakter - z 27 sierpnia - i pobicia Polaków w dniu 4 września - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na briefingu po spotkaniu.

 

Poinformował, że brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd zapewniła, że będzie bacznie przypatrywać się prowadzonemu postępowaniu, którego celem jest ujawnienie sprawców. - Ja wyraziłem również swoje zdziwienie tym, że sześciu zatrzymanych młodocianych sprawców tragedii w Harlow zostało wypuszczonych za kaucją - dodał szef MSWiA.

 

Poinformował, że informacje na temat postępów w prowadzonym śledztwie będą przekazywane polskiej policji. - Jutro odbędzie się spotkanie przedstawicieli polskiej policji z policją z hrabstwa Essex - zaznaczył.

 

- Zwróciłem także uwagę na to, że w mediach brytyjskich pojawiają się nieusprawiedliwione ataki na obywateli polskich lub obywateli polskiego pochodzenia, że w odróżnieniu od innych nacji, w stosunku do których nie wypada publikować takich ataków, w przypadku obywateli polskich lub obywateli brytyjskich polskiego pochodzenia takie ataki się pojawiają - mówił Błaszczak.

 

- Usłyszeliśmy od ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, że on każdej sprawie z osobna, takiej sprawie, będzie się przyglądał. Bierzemy to za dobrą monetę, w związku z tym pan minister spraw zagranicznych upoważnił ambasadora polskiego w Londynie do sygnalizowania takich wydarzeń ministrowi spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa - powiedział.

 

PAP

zdr/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie