"Uważaj na grzyby brachu, bo wylądujesz w piachu". Raper Gisu wrócił

Polska

"Grzyby, pokarm nie dla dzieci. Raper Gisu lubi grzyby, czasem chętnie pałaszuje, ale boi się jak ognia grzyba, który go otruje. A jak ty chcesz wcinać, naucz się jednego na talerzu nigdy nie kładź grzyba tobie nieznanego" - to kolejny spot, w którym rapuje dyrektor Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Posobkiewicz. Tym razem przestrzega przed trującymi grzybami.

Apel rapera Gisu to część kampanii „Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia” przygotowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. W jej ramach są m.in. materiały informacyjne o charakterystycznych objawach zatrucia, lista grzybów jadalnych i trujących, które łatwo ze sobą pomylić.

 

Eksperci apelują, aby zbierać grzyby, co do których nie ma wątpliwości, że są jadalne. Zbierać grzyby rurkowe, bo nie ma tu odmian trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.

 

W razie wątpliwości, czy zebrane lub kupione grzyby są jadalne warto zanieść je do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

"Nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni"

 

Jeśli po zjedzeniu grzybów wystąpią, nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni, podwyższona temperatura trzeba wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza.

 

Lekarze przestrzegają, że w przypadku spożycia muchomora sromotnikowego może nastąpić chwilowa poprawa, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza.

 

Posobkiewicz po raz kolejny wcielił się w postać rapera. W ubiegłym roku w klipie zniechęcał do dopalaczy, w tym roku apelowal do palaczy oraz do rodziców, aby szczepili dzieci.

 

polsatnews.pl

 

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie