Tomasz Majewski zakończył sportową karierę

Sport
Tomasz Majewski zakończył sportową karierę
PAP/Adam Warżawa

Dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski 5 września ostatnim startem w Zagrzebiu zakończył po 20 latach zawodniczą karierę. W stojącym na bardzo wysokim poziomie deszczowym konkursie pchnięcia kulą zajął siódme miejsce wynikiem 20,24.

W 66. Memoriale Borisa Hanzekovica (IAAF World Challenge) zwyciężył złoty medalista igrzysk w Rio de Janeiro Amerykanin Ryan Crouse - 22,28. Drugi był Nowozelandczyk Tom Walsh, który ponownie w tym sezonie poprawił rekord Australii i Oceanii rezultatem 22,21.

 

- To były moje ostatnie oficjalne zawody. Dlaczego w Zagrzebiu? To jeden z najbardziej ulubionych przeze mnie mityngów. Startowałem tu wielokrotnie, atmosfera zawsze była fantastyczna, no a dziś szczególna, bardzo serdeczna, wręcz gorąca mimo chłodu i deszczowej pogody - powiedział Majewski (AZS AWF Warszawa), który 30 sierpnia skończył 35 lat.

 

- Niebo dzisiaj płakało, ale była tęcza. Wody było więcej, gdyż zawody zorganizowano w centrum Zagrzebia, przy fontannach na skwerze. Stały na bardzo wysokim poziomie. Rzadko się zdarza, by dwóch zawodników miało wyniki powyżej 22 metrów - dodał złoty medalista igrzysk w Pekinie (2008) i Londynie (2012).

 

"Wzorowałem się na nim"

 

Przez lata startów zapracował na uznanie i szacunek rywali. 23-letni Ryan Crouse przyznał, że „wychował się na pchnięciach Majewskiego".

 

- W 2008 roku igrzyska były dla mnie jeszcze w sferze marzeń, miałem wtedy 15 lat. Bardzo podobała mi się technika Tomasza, w pewnych aspektach wzorowałem się na nim - podkreślił pochodzący z Portland amerykański lekkoatleta.

 

Walsh, brązowy medalista konkursu w Rio de Janeiro, podziękował Majewskiemu za to, że otoczył go opieką, gdy wchodził do światowej elity. - Zawsze mogłem z nim porozmawiać, kiedy tego potrzebowałem - wspomniał Nowozelandczyk. Podkreślił, że Polak nie był faworytem konkursów w Pekinie czy Londynie, a jednak je wygrał. - To mógł zrobić tylko wybitny zawodnik - ocenił.

 

Majewski jako działacz

 

Majewski, pytany o najbliższe plany, odpowiedział: Chcę pozostać przy sporcie i spełniać się w roli działacza. Pierwszy cel - 16 września wygrać wybory na prezesa w Warszawsko-Mazowieckim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki.

 

Jak poinformował statystyk PZLA Janusz Rozum, Majewski w 20-letniej karierze wykonał 117 ponad 21-metrowych pchnięć kulą w 65 konkursach, natomiast powyżej 20 metrów miał 256 wyników. Po raz pierwszy przekroczył tę granicę 21 czerwca 2003 roku we Florencji (20,09), a 21 metrów - 15 sierpnia 2008 roku w Pekinie w kwalifikacjach do olimpijskiego finału (21,04). Rekord Polski rezultatem 21,95 ustanowił 30 lipca 2009 roku w sztokholmskim parku.

 

We wtorek główna odsłona mityngu IAAF World Challenge w Zagrzebiu z udziałem m.in. Joanny Linkiewicz i Marcina Lewandowskiego, który pobiegnie na 1500 m. Największymi gwiazdami zawodów będą chorwackie mistrzynie olimpijskie - dyskobolka Sandra Perkovic oraz oszczepniczka Sara Kolak.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie