Prawie milion azylantów pobiera świadczenia w Niemczech

Świat
Prawie milion azylantów pobiera świadczenia w Niemczech
PAP/EPA/MARINA MILITARE/HANDOUT
Imigranci na Morzu Śródziemnym

Świadczenia dla osób ubiegających się o azyl pobierało w końcu 2015 roku w Niemczech 975 tys. imigrantów - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Oznacza to wzrost o 169 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

Liczba imigrantów otrzymujących wsparcie w czasie oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu bądź odrzuceniu wniosku jest najwyższa od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. W dotychczas rekordowym roku 1996 świadczenia otrzymywało prawie 490 tys. osób.

 

Niemiecki budżet wyasygnował w zeszłym roku na pomoc dla azylantów prawie 5,3 mld euro, czyli ok. 23 mld zł - o 120 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

W roku 2010 świadczenia dla osób ubiegających się o azyl pobierało 130 tys. imigrantów. Od tego czasu ich liczba systematycznie rośnie.

 

Najwięcej osób uprawnionych do świadczeń pochodzi z Syrii - ponad 300 tys., 115 tys. dotarło do Niemiec z Afganistanu, a 80 tys. z Iraku.

Większość ubiegających się o azyl otrzymuje pomoc rzeczową - ubranie, środki czystości, lekarstwa, pieniądze na zakwaterowanie.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie