Polscy ministrowie po południu polecą do Londynu. Spotkają się także z Polakami

Polska
Polscy ministrowie po południu polecą do Londynu. Spotkają się także z Polakami
Polsat News

W poniedziałek po południu do Londynu uda się delegacja ministrów, w tym m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, w związku z incydentami skierowanymi przeciwko polskim obywatelom - poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Jak podkreślił, możliwe jest, że wizyta ministrów zostanie przedłużona do wtorku.


W niedzielę MSZ podawał, że planowany jest wyjazd do Wielkiej Brytanii - oprócz szefa MSZ - także szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.


Sobczak zaznaczył w poniedziałek, że szczegóły wizyty są dogrywane. Jak mówił, być może do Londynu poleci dwójka, a nie trójka ministrów. Polska strona chce, aby z polskimi ministrami spotkali się ich brytyjscy odpowiednicy. 


Delegacja ministrów chce się także spotkać z mieszkającymi w Wielkiej Brytanii Polakami - powiedział Sobczak. - Być może będą spotkania w Londynie, być może w Harlow - dodał.

 

"Oczekujemy wyraźnej deklaracji"

 

- Od referendum w Wielkiej Brytanii, które miało miejsce w czerwcu, widzieliśmy wzrost incydentów, które były w większości na tle ksenofobicznym, rasistowskim. To chociażby były bardzo nieprzyjemne dla polskiej społeczności graffiti, roznoszenie ulotek, skierowanych przeciw Polakom na Wyspach – powiedział Sobczak.


Podkreślił, że do tej pory jednak "nie mieliśmy incydentów w takiej skali, jak ostatnie, kiedy zmarł polski obywatel". - Te działania, które ąa w tym momencie prowadzone, są kontynuacją działań, które prowadzimy z naszymi partnerami od czerwca. Będziemy oczekiwali, że strona brytyjska wyraźnie zadeklaruje, że bezpieczeństwo Polaków będzie zapewnione i Brytyjczycy uruchomią programy informacyjno-edukacyjne, wskazujące na rolę społeczności polskiej dla mieszkańców Wielskiej Brytanii - dodał. 

 

"To wszystko trzeba sprawdzić"

 

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział w radiu RMF FM, że delegacja chce się spotkać z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się, czy czują się bezpieczni, oraz o zagrożeniach i atmosferze w Wielkiej Brytanii. - To wszystko trzeba sprawdzić - podkreślił.

 

Waszczykowski dopytywany o cel wyjazdu pozostałych ministrów powiedział, że szef MSWiA będzie rozmawiał z władzami policyjnymi. - Będzie się pytał, czy wykonują swoje obowiązki, czy policja przestrzega procedur, czy policja wzmocniła patrole, czy dostrzega skupiska polskie, czy jest w stanie zidentyfikować, kto Polakom zagraża. Do tej pory nie mamy odpowiedzi, czy rzeczywiście są to zbrodnie z nienawiści, ksenofobii rasowej, czy międzynarodowej, czy są to chuligańskie wybryki, jak nam się próbuje wytłumaczyć - powiedział minister.

 

Zaznaczył, że szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zapewniał m.in. podczas ostatniej wizyty w Polsce, że brytyjskie władze są przeciwko ksenofobii. - Musimy uzyskać jeszcze większe zapewnienie, że bezpieczeństwo jest przestrzegane - podkreślił Waszczykowski.

 

 

"W brytyjskim społeczeństwie utrwaliło się, że wszyscy emigranci są niebezpieczni"

 

Pytany, czy Wielka Brytania staje się dla Polaków miejscem niebezpiecznym, odparł: "Nie, dlatego, że wszystkie władze Wielkiej Brytanii od wielu lat mówią, że Polacy są jedną z najbardziej pracowitych nacji, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego, do prosperity".

 

Według szefa MSZ podczas kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej "rozhuśtano nastroje". Dodał, że wtedy raczej wskazywano na groźbę zalewu emigrantów z innych kontynentów.

 

- Ale w jakimś skrócie myślowym utrwaliło się w społeczeństwie brytyjskim, że wszyscy emigranci są niebezpieczni. Ponieważ Polaków jest sporo - jesteśmy największą tam nacją w tej chwili zewnętrzną, z kontynentu - to łatwo jest nas zauważyć. Żyjemy nie tylko w dużych skupiskach, ale również małych miasteczkach. Jeśli w kilkunasto- czy kilkudziesięciotysięcznym mieście nagle pojawia się dwa tysiące Polaków, a takie sytuacje są jak na przykład w Harlow, to być może kogoś to denerwuje - powiedział Waszczykowski.

 

W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. Kilka dni wcześniej w tym mieście na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym. Według MSZ pobici w niedzielę Polacy opuścili już szpitale, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie