Pandy nie są już zagrożone wyginięciem. Ich populacja systematycznie rośnie!

Świat
Pandy nie są już zagrożone wyginięciem. Ich populacja systematycznie rośnie!
PAP/EPA/ZOO ATLANTA/HANDOUT

Informację o zmianie klasyfikacji pandy wielkiej przekazał Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Zgodnie z klasyfikacją stosowaną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody panda nie jest już gatunkiem "zagrożonym", a "narażonym na wyginięcie".

Jak poinformował WWF, w ciągu dekady do 2014 roku populacja Pandy wielkiej wzrosła o 17 proc. Przeprowadzony wtedy spis tych zwierząt w Chinach wykazał, że na wolności żyje 1864 przedstawicieli tego gatunku, który nigdy nie należał do najbardziej licznych.

 

- Przez ponad 50 lat panda była ulubioną na całym świecie ikoną walki o ochronę środowiska, a także symbolem WWF. Teraz, kiedy wiemy, że pandy są o jeden krok dalej od wyginięcia, czujemy wielką ekscytację - stwierdził Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF.

 

- Odrodzenie pandy dowodzi, że kiedy nauka, politycy i lokalne społeczności łączą swoje siły, można uratować dzikie zwierzęta i wzmacniać bioróżnorodność - dodał.

 

WWF walczy o ratunek dla pand od momentu swojego powstania w 1961 roku. 20 lat później WWF została pierwszą organizacją międzynarodową, która otrzymała prawo do pracy na terenie Chin. Obecnie istnieje 67 rezerwatów pand, w których żyje 2/3 ich populacji.

 

WWF, polsatnews.pl

pr/gr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie