Forum w Krynicy - zaplanowano m.ni. rozmowy premierów Grupy Wyszehradzkiej

Polska
Forum w Krynicy - zaplanowano m.ni. rozmowy premierów Grupy Wyszehradzkiej
PAP/Radek Pietruszka

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać we wtorek na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy o stanowisku przed nieformalnym szczytem UE w Bratysławie. Szefowa polskiego rządu Beata Szydło w środę spotka się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Jak poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański, z Hrojsmanem we wtorek będą rozmawiać przywódcy Wyszehradu, premier Szydło odbędzie z nim spotkanie dwustronne w środę rano.

 

Według wiceministra celem rozmów z szefem ukraińskiego rządu jest "wsparcie polityczne dla integralności Ukrainy, ale także wsparcie dla procesu znoszenia wiz, procesu reform na Ukrainie oraz wytyczenie współpracy w zakresie transportu (Via Carpatia) oraz energii".

 

"Czego chce Grupa Wyszehradzka po Brexicie"

 

Wtorkowe rozmowy premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wpiszą się w przygotowania do nieformalnego szczytu szefów państw i rządów 27 państw członkowskich UE 16 września w Bratysławie. Spotkanie - bez udziału Wielkiej Brytanii - będzie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej w obliczu Brexitu. Ma być to początek dyskusji w ramach Wspólnoty o możliwych zmianach.

 

Po rozmowach w Krynicy można się spodziewać, że Grupa Wyszehradzka podtrzyma swoje dotychczasowe deklaracje dotyczące przyszłości Wspólnoty.

 

"Dotychczas przyjęte deklaracje pokazują wyraźnie, czego chce V4 wobec UE po Brexicie. Nie ma powodu tego powtarzać, szczególnie, że sama Bratysława nie musi przyjmować oświadczenia" - powiedział Szymański.

 

"Chcemy reformy agendy politycznej UE i zasad funkcjonowania instytucji. Będziemy podnosili, by UE skupiła się na tym co łączy, np. na zewnętrznym wymiarze polityki migracyjnej. Ważne będzie dla nas rozwijanie agendy związanej z bezpieczeństwem oraz wspólnym rynkiem. Tylko w ten sposób UE zyska szansę, by udowodnić, że jest państwom i obywatelom naprawdę potrzebna" - mówił wiceszef MSZ.

 

Pytany o to, czy V4 zajmie wspólne stanowisko dotyczące potrzeby zmiany unijnych traktatów, Szymański odpowiedział, że Grupa Wyszehradzka jest "obozem zmian i reform w UE". "To zaprowadzi nas zapewne do potrzeby zmian traktatów. Wtedy wyjdziemy z propozycjami" - podkreślił. "To jednak dłuższy proces. Na dziś UE musi dokonywać szybkiego dostosowania do doświadczeń Brexitu" - zaznaczył wiceszef MSZ.

 

Temat emigracji zarobkowej

 

Brexit we wtorek będzie tematem debaty z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Węgier Viktora Orbana - poinformowała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

 

Premier Szydło ma ponadto wziąć udział w Forum Polonijnym, które w Krynicy odbędzie się po raz pierwszy. Wśród tematów rozmów mają się znaleźć m.in. polityka państwa wobec Polonii, problemy emigracji zarobkowej, poprawa wizerunku Polski, ale także nowe technologie.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał, że Forum może dotrzeć do Polaków, którzy odnieśli sukces. "Będziemy na nim mówić o roli Polonii w świecie, o tym, co jej zawdzięczamy, jak ją wspierać jako państwo" - zapowiedział marszałek Senatu.

 

Jak poinformował, wśród tematów poruszanych na Forum będzie m.in. podział zadań dotyczących Polonii pomiędzy MSZ, Kancelarię Prezydenta i Senat, który - jak przypomniał Karczewski - od 2016 r. dysponuje środkami na pieczę nad Polonią.

 

Forum Polonijne rozpocznie się we wtorek, potrwa do czwartku. Mają wziąć w nim udział, obok premier, szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz zagraniczni naukowcy polskiego pochodzenia.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie