Dwie serie tamponów do czyszczenia skóry wycofane z obrotu

Polska
Dwie serie tamponów do czyszczenia skóry wycofane z obrotu
skamex.com.pl
Wycofany lek uzywany jest w szpitalach. Nie ma go w aptekach.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu tampony do dezynfekcji i oczyszczania skóry. Wyprodukowany w Holandii produkt Diglukonian chlorheksydyny (Chlorhexidinum digluconatis solution) jest stosowany w dermatologii. Używają go szpitale i nie jest dostępny na rynku aptecznym.

Lek sprzedawany jest w postaci nasyconych nim tamponów (stężenie 2 proc.). Przeznaczone są do dezynfekcji i oczyszczania skóry w placówkach opieki zdrowotnej. Główny Inspektorat Farmaceutyczny natychmiastowo wycofał z obrotu dwie serie tego preparatu o numerach 49252 (data ważności: 24.10.2016) i 52825 (data ważności 08.06.2017).

 

Decyzja głównego inspektora farmaceutycznego, to skutek informacji przesłanej w systemie tzw. Rapid Alert z kompetentnego organu w Holandii o wycofaniu produktu na tamtejszym rynku. Proces wycofania dwóch serii leku z obrotu zainicjował producent, Sage Products Cooperatief U.A. Firma poinformowała o możliwości wystąpienia zanieczyszczenia mikrobiologicznego tamponów.

 

Chlorheksydyna stosowana w postaci glukonianu ma działanie bakteriobójcze. Stosowana jest do odkażania rąk oraz przechowywania wyjałowionych narzędzi w chirurgii, rzadziej do odkażania ran, zwłaszcza po oparzeniach. Stosowana jest także w leczeniu trądziku.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie