Premier Wielkiej Brytanii za "szczerym i otwartym" dialogiem z Rosją

Świat
Premier Wielkiej Brytanii za "szczerym i otwartym" dialogiem z Rosją
PAP/EPA/ALEXEY DRUZHINYN /SPUTNIK/KREMLI

Brytyjska premier Theresa May wyraziła w niedzielę na spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem nadzieję na dialog z Rosją mimo poważnych różnic pomiędzy obydwoma krajami. May spotkała się z Putinem w Hangzhou w Chinach na marginesie szczytu G20.

- Choć uznaję, że jest wiele dzielących nas różnic, istnieją pewne poważne obszary i sprawy do przedyskutowania i mam nadzieję, że będziemy mogli prowadzić szczery i otwarty dialog - powiedziała.

 

Dwustronne brytyjsko-rosyjskie stosunki ucierpiały w ostatnich latach z uwagi sytuację na Ukrainie, wsparcie Rosji dla prezydenta Syrii Baszara el-Asada i zabójstwo w Londynie byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienki.

 

Sytuacja w Syrii, walka z przemytem narkotyków

 

Putin nawiązując do decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej powiedział premier May, że "wszyscy rozumieją przed jakimi trudnymi wyzwaniami stoi ekipa rządząca" obecnie w Londynie.

 

- Życzymy pani sukcesu i mamy nadzieję, że uda nam się podnieść nasze wzajemne stosunki na wyższy poziom niż obecnie - dodał rosyjski prezydent.

 

Po spotkaniu rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew powiedział, że rozmowy pomiędzy May i Putinem dotyczyły walki z terroryzmem, sytuacji w Syrii, bezpieczeństwa i walki z przemytem narkotyków.

 

W rozmowie telefonicznej w ubiegłym miesiącu Putin i May uzgodnili spotkanie w Chinach w celu poprawy bardzo słabych relacji między obydwoma krajami.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie