Pierwsze wspólne "Śniadanie" Radia Zet i Polsat News. Gorąca dyskusja m.in. o ustawie reprywatyzacyjnej

Polska
Pierwsze wspólne "Śniadanie" Radia Zet i Polsat News. Gorąca dyskusja m.in. o ustawie reprywatyzacyjnej
Polsat News

"Śniadanie w Radiu Zet" wróciło na antenę. Dziś po raz pierwszy było transmitowane także w Polsat News. Program prowadzili Beata Lubecka (Polsat News) i Łukasz Konarski (Radio Zet). Politycy rozmawiali m.in. o komisji śledczej ws. Amber Gold, kongresie sędziów i o reprywatyzacji. Jarosław Sellin z PiS stwierdził, że nie wyklucza, iż jego partia złoży własny projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Gośćmi Beaty Lubeckiej i Łukasza Konarskiego byli: Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (PiS), Rafał Grupiński (PO), Marek Jakubiak (Kukiz’15), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oraz Marek Sawicki (PSL).

 

PiS nie wyklucza projektu ws. reprywatyzacji "dotyczącego całej Polski"


Politycy byli pytani o to czy ich ugrupowania poprą projekt ustawy reprywatyzacyjnej zgłoszony przez PO.


- Wygląda na to, że ten projekt ustawy dotyczy Warszawy nie całego kraju. Nie wykluczam, że moja partia zgłosi własny projekt dotyczący całej Polski – powiedział Jaroslaw Sellin z PiS. - Zobaczymy co dokładnie zawiera projekt PO – dodał. – Warto zwrócić uwagę, że przez 8 lat rządów PO i przez 10 lat Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie nic się w tej sprawie nie działo. Rozumiem, że teraz jest próba ratowania sytuacji - zauważył.


- Prezydent zwolniła urzędników. Natomiast błędem PiS było, że nie zgodziło się na powołanie specjalnej komisji w tej sprawie w Radzie Warszawy – stwierdził Rafał Grupiński (PO). - Były pierwsze przymiarki do ustawy reprywatyzacyjnej w 2007 i 2008 roku, ale przerwał to światowy kryzys – tłumaczył.

 

Zdaniem posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz "nieuchwalenie przez 8 lat rządów ustawy reprywatyzacyjnej jest wielkim zaniechaniem PO".


 - Widać było, że brakowało determinacji do rozwiązania tego problemu. Widać też, że wstrzemięźliwie podejście PiS do tego projektu pokazuje, iż chodzi im nie o rozwiązanie tylko o eskalację problemu - dodała. Jej zdaniem konieczny jest konsensus wszystkich ugrupowań w tej sprawie, a "rzucanie na taśmę projektu ustawy jest śmieszne".

 

"To chyba trzynaste podejście"


Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta mówił, że "prezydent zwraca uwagę jakie reakcje może wywołać bałagan prawny w Warszawie wśród inwestorów zagranicznych". - Kto z zachodnich przedsiębiorców będzie miał zaufanie kupując np. w Warszawie działkę, kiedy widzi do jakiego bałaganu prawnego  doprowadziła obecna ekipa rządząca stolicą. Co pomyślą o przyszłości swoich inwestycji? - pytał Magierowski. 


Marek Sawicki z PSL przypomniał, że obecny projekt "to chyba trzynaste podejście do rozwiązania tego problemu". - Żeby uchwalić ustawę reprywatyzacyjną potrzebna jest zgoda PiS. Jednak jak zawsze na drodze tego typu ustawy stały problemy budżetowe, tak i teraz PiS nie wyrazi zgody na taką formułę reprywatyzacji, jak zgłosiła PO - stwierdził.


Marek Jakubiak z Kukiz’15 podkreślił, że jego ugrupowanie chce "specjalnej komisji sejmowej w sprawie reprywatyzacji". – Tak, żeby w sposób transparentny w sejmie wyjaśnić te sprawy. Jestem też za tym, żeby ustawa reprywatyzacyjna powstała - dodał.   

 

"Nie wierzę, by udało się uniknąć spektaklu politycznego"

 

Padło też pytanie o mającą niebawem zacząć prace komisje śledczą w sprawie Amber Gold i tego jakie ma ona szanse na wyjaśnienie tej afery.


- Prezydent ma nadzieję, że ta komisja coś wyjaśni. Mieliśmy do czynienia z gigantyczną piramidą finansową i ogromną rzeszą poszkodowanych - stwierdził Marek Magierowski. - Nie wierzę, by udało się uniknąć spektaklu politycznego, ale trzymam kciuki za poseł Wassermann, która będzie komisją kierować - dodał.


- To komisja powinna wykazać czy dla Donalda Tuska jest tu powód do wstydu i obawy czy nie. Zobaczymy co komisja powie. Liczę na uczciwą pracę tej komisji a nie polityczny happening - stwierdził Marek Jakubiak. 
 

polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie