Trump w kościele afroamerykańskim: chcę, by Ameryka była bogata dla wszystkich
W nadziei naprawienia mostów ze społecznością czarnych Amerykanów, Donald Trump po raz pierwszy w swojej kampanii odwiedził w sobotę jeden z kościołów afroamerykańskich i wygłosił tam przemówienie. Podkreślił potrzebę harmonii rasowej w USA.
Trump uczestniczył w nabożeństwie, śpiewając psalmy razem z wiernymi, a w swym wystąpieniu przypomniał kluczową rolę Kościołów afroamerykańskich w walce Murzynów amerykańskich o prawa obywatelskie.
- Jestem tutaj, żeby się uczyć, żeby was słuchać, abyśmy znaleźli sposoby polepszenia warunków życia i naprawy gospodarki - powiedział.
Zapowiedział przedstawienie planu poprawy sytuacji czarnoskórych mieszkańców wielkomiejskich gett, gdzie bieda, brak pracy, złe szkoły i przestępczość uniemożliwiają im awans społeczny.
"Kościoły afroamerykańskie były sumieniem naszego narodu"
- Nic nie jest smutniejsze niż widok tylu młodych ludzi z ogromnym potencjałem, którego nie mogą wykorzystać. (...) Ja chcę sprawić, by Ameryka była bogata dla wszystkich - powiedział. Dodał, że potrafi tego dokonać, ponieważ zawsze działał skutecznie i osiągał zamierzone cele.
- Kościoły afroamerykańskie były sumieniem naszego narodu - powiedział republikański kandydat na prezydenta po nabożeństwie w ewangelikalnym kościele Great Faith Ministries International w Detroit, w stanie Michigan.
Przekonywał słuchaczy, że jest kandydatem pojednania między rasami, który zniesie podziały w Ameryce.
- Nasz naród jest zbyt podzielony. Nie rozmawiamy ze sobą. A przecież wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Wszyscy jedziemy na jednym wózku - powiedział.
Kiedy skończył przemawiać, przywódca kościoła, pastor Wayne T. Jackson wręczył mu w prezencie szal modlitewny używany przez Żydów w synagogach.
Protestanckie Kościoły ewangelikalne często podkreślają swoje więzi z judaizmem.
Protesty i krytyka
W czasie nabożeństwa grupa demonstrantów protestowała przeciw wizycie Trumpa.
Komentujący ją w telewizji czarnoskórzy działacze krytykowali pastora Jacksona za wyróżnienie Trumpa.
- Był to jeden wielki show, który posłużył temu kościołowi do darmowego rozreklamowania się w telewizji - powiedzał Jason Johnson. Nabożeństwo i mowa Trumpa były transmitowane na żywo przez CNN.
Cztery lata temu atakował Obamę
Afroamerykańscy działacze przypominają, że w 2012 roku, kiedy prezydent Barack Obama ubiegał się o reelekcję, Trump stał na czele prowadzonej przez prawicę kampanii szerzenia pogłosek, że pierwszy czarnoskóry prezydent nie urodził się na Hawajach, tylko w Kenii.
Ponieważ według konstytucji amerykańskiej prezydent musi być urodzony w USA, Obama nie miałby prawa pełnić swego urzędu. Biały Dom przedstawił wtedy oficjalne świadectwo urodzenia Obamy z Hawajów.
Pastor Wendell Anthony, lider innego Kościoła afroamerykańskiego, przypomniał, że w tegorocznej kampanii Trump nie przyjął zaproszenia do wizyty w NAACP (Narodowego Stowarzyszenia na rzecz Awansu Kolorowych), głównej organizacji afroamerykańskiej w USA.
Większość Afroamerykanów uważa Trumpa za rasistę, który podsycił nadzieje białej większości w USA na utrzymanie swojej dominacji, chociaż odsetek białych stopniowo maleje wskutek napływu imigrantów spoza Europy. Amerykańscy neonaziści i zwolennicy ponownej segregacji rasowej poparli Trumpa.
Według sondaży około 90 procent czarnych wyborców popiera demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze