"Kolejny krok w walce o niezawisłość sądów". Rzecznik KRS o kongresie sędziów

Polska
"Kolejny krok w walce o niezawisłość sądów". Rzecznik KRS o kongresie sędziów
Polsat News

- Obywatel ma prawo krytykować rozstrzygnięcie sądu, ale nie ma prawa kwestionować podstaw wydania wyroku. Jeśli zakwestionujemy wyrok TK, to za chwilę ktoś o pani wyroku cywilnym powie: "ja go nie honoruję, bo mi się skład sądu nie podoba" - powiedział rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek, w rozmowie z Beatą Cholewińską na antenie Polsat News.

3 września odbywa się nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Tematy rozmów to m.in sposób powoływania sędziów i odmowa powołania przez prezydenta kandydatów na stanowiska sędziowskie.

 

- Nadzwyczajny kongres zwołuje się w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy środowisko widzi, że są palące problemy, niebezpieczne dla niezawisłości sędziowskiej. Spotykamy się dziś w Warszawie. Ponad tysiąc sędziów zgłosiło swój akces - powiedział Żurek.

 

Jak dodał, do uczestnictwa w kongresie i dialogu zaproszono także pozostałych przedstawicieli władz państwowych - premier Beatę Szydło, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów wszystkich klubów parlamentarnych. - Na razie nikt z zaproszonych nie potwierdził uczestnictwa. W pierwszym rzędzie będą czekały na nich miejsca - powiedział rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

 

"Mamy pomysły i program"

 

Żurek przyznał, że dzisiejszy Kongres jest "kolejnym krokiem w walce o niezawisłość sądów".

 

Jak podkreślił, sąd jest dla obywatela, który oczekuje sprawiedliwego i szybkiego rozstrzygnięcia. - My nie mamy złego wymiaru sprawiedliwości. Mieścimy się w średniej europejskiej, ale obywatel chce mieć szybsze, transparentne procesy. Mamy już kamery na salach sądowych, co świadczy o ogromnym postępie. Mamy pomysły i program i chcemy, aby ktoś nas wysłuchał - powiedział.

 

"Niezawisły sąd i króla się nie boi"

 

Rzecznik KRS odniósł się także do nieopublikowanych orzeczeń TK. Jak przyznaje, respektowanie wyroków Trybunału jest konstytucyjnym obowiązkiem sędziów.

 

- Nie możemy oddawać publikacji w ręce woli polityków, którzy zdecydują: publikować czy nie. Czy im się podoba, czy też nie, to jest obowiązek konstytucyjny i ustawowy - dodał sędzia.

 

Rzecznik przyniósł ze sobą ulotki dotyczące niezawisłości sądu, na których widnieje napis "Niezawisły sąd i króla się nie boi". Jak opowiedział, król pruski Fryderyk Wielki chciał zawłaszczyć ziemię młynarza, który odpowiedział mu, że "są jeszcze sądy w Berlinie". - Młynarz wygrał, ponieważ było to państwo prawa, a sądy niezawisłe. My w taki prosty sposób tłumaczymy obywatelowi na czym polega wartość sądu - dodał Żurek.

 

Spotkanie z prezydentem

 

W piątek prezydent Andrzej Duda spotkał się z Krajową Radą Sądownictwa. Jak powiedział przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski, na spotkaniu poruszono trzy kwestie. Pierwsza to proces nominacyjny sędziów, druga to ocena projektu ustawy nowelizującej przepisy o KRS, trzecia dotyczyła kondycji wymiaru sprawiedliwości oraz ewentualnych sposobów poprawy funkcjonowania sądów.

 

Żurek, zapytany o tę rozmowę odpowiedział, że "przebiegła ona w atmosferze dialogu".

 

Polsat News

zdr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie