Włoska marynarka wojenna aresztowała dotąd 900 przemytników migrantów

Świat
Włoska marynarka wojenna aresztowała dotąd 900 przemytników migrantów
Flickr/Vito Manzari/CC BY-ND 2.0

Włoska marynarka wojenna przez ponad rok aresztowała 900 przemytników migrantów - taki bilans podał w piątek dowódca operacji "Bezpieczne Morze" w Cieśninie Sycylijskiej, kontradmirał Alberto Maffeis. W trakcie tej operacji uratowano tysiące ludzi.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "La Stampa" Maffeis podsumował działania podjęte przez włoską marynarkę wojenną w celu ochrony południowej granicy Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym przed dżihadystami, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi. Operację z udziałem okrętów podwodnych i śmigłowców rozpoczęto w czerwcu 2015 roku w reakcji na chaos w Libii, gdzie obecni są bojownicy tzw. Państwa Islamskiego.

 

Uratowali 20 tys. migrantów

 

Kontradmirał powiedział, że od połowy czerwca w czasie operacji "Bezpieczne Morze" uczestniczące w niej jednostki uratowały 20 tysięcy migrantów na łodziach i pontonach. Dane te podano w dniach nasilonego napływu migrantów na włoskie wybrzeża na południu, od Sardynii po Sycylię i Kalabrię.

 

W ciągu czterech dni do kraju przypłynęło około 13 tys. osób - podały włoskie służby morskie. Poinformowały też o coraz większych sukcesach w walce z przemytnikami migrantów. W Pozzallo na Sycylii policja zatrzymała jednego dnia siedmiu ludzi zajmujących się przerzutem uciekinierów z Afryki. Pięciu kolejnych przemytników aresztowano w ostatnich godzinach na Sardynii, a czterech w Crotone w Kalabrii.

 

Według najnowszych danych MSW w Rzymie od początku roku do Włoch przybyło drogą morską ponad 105 tysięcy migrantów.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie